poniedziałek, 10 marca 2025

Bieg Piastów i Głuchołazy. Mogliśmy tworzyć wspólnie historię tej imprezy.

 

    Już w roku 1975 Głuchołazy mogły na stałe wpisać się w piękną historię Biegu Piastów i już w tym roku 2025 moglibyśmy wspólnie świętować półwiecze tego największego i najpopularniejszego biegu narciarskiego w Polsce. Historia ta dla wielu jest w ogóle nieznana, nieprawdopodobna, przemilczana ale prawdziwa. Dlaczego Głuchołazy ???

Pierwszy Bieg Piastów wystartował rok później 11 kwietnia 1976 roku w niedzielę

    W swojej książce  "30 lat Jakuszyckiego Biegania"  Julian Gozdowski, prezes Stowarzyszenia "Bieg Piastów" i  Komandor tego biegu, wspomina swoje pomysły i drogę jaką przeszedł do czasu realizacji pierwszego biegu. Jak pisze, zmierzał do tego, aby Bieg Piastów był dużą, masową i nie tylko jednodniową imprezą, na stałe goszczącą w kalendarzu polskich biegów narciarskich. Wymyślił, że jednym z wielu sposobów „sprzedania” swojego pomysłu będzie wykorzystanie Telewizji Polskiej goszczącej w Sudetach przy każdej nadarzającej się okazji. cyt. – " w Telewizyjnym Turnieju  Miast  /Bank Miast/ startowały później także Kowary, czyli nadarzyła się kolejna okazja. Na ich przeciwnika wyznaczono Głuchołazy z Opolszczyzny. W pobliżu tej miejscowości po czeskiej stronie istniał i istnieje nadal silny ośrodek narciarstwa biegowego w Jeseniku. Zaproponowałem, aby ekipę  z Głuchołaz wsparli zaprzyjaźnieni czescy narciarze i zmierzyli się z mieszkańcami Kowar. Bieg Piastów mógłby dzięki temu od razu zyskać międzynarodowy wymiar. Moje argumenty nie były chyba zbyt przekonywujące, bo zostały odrzucone". Pierwszy Bieg Piastów odbył się rok później -  w niedzielę 11 kwietnia. Trasa liczyła 15 kilometrów. Wystartowało 518 narciarzy z których  jedynie 261 dotarło do mety.

Moja przygoda z Biegiem Piastów

    Gdyby w 1975 roku pomysł Pana Gozdowskiego wypalił  na pewno wystartowałbym już wtedy w I Biegu Piastów reprezentując Głuchołazy. W tamtych latach wraz z kolegami ze szkoły odnosiłem wiele sukcesów w narciarstwie biegowym i biathlonie zdobywając wielokrotnie mistrzostwo województwa oraz dwukrotnie wysokie 10 miejsca na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Zakopanem i Dusznikach Zdroju. Eugeniusz Murach był naszym nauczycielem i trenerem, to jemu zawdzięczamy nasze sukcesy i osiągniecia. Bardzo nam pomagał i wspierał nas Roman Zalesiński dyrektor naszej szkoły.  Na swój  pierwszy  start  w Biegu Piastów  musiałem poczekać  jeszcze 10 lat.  Dopiero 1 marca 1986 roku wystartowałem po raz pierwszy w Jakuszycach  w Jubileuszowym X Biegu Piastów i to od razu z grubej rury na najdłuższym dystansie 50 kilometrów.  Kończąc ten "królewski dystans" w czasie 4 godz. 36 min i 52 sekund  byłem skrajnie wyczerpany a zarazem przeszczęśliwy. Rok później w XI  Biegu Piastów, który odbył się 7 marca  zająłem wysokie 25 miejsce na dystansie 25 kilometrów. Za mną na 26 miejscu finiszowała Blanka Paulu reprezentantka Czechosłowacji, srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich z Sarajewa w sztafecie 4x5 km. Nie znam czasu swojego biegu, ale za to mam zachowany pamiątkowy dyplom na którym wpisane jest moje miejsce. Dyplom ten jest moją najstarszą 38 letnią pamiątką związaną z Biegiem Piastów. Zaliczyłem 18 startów w tej imprezie, na wszystkich możliwych dystansach zajmując dwa razy miejsca w pierwszej dziesiątce. Stawałem na podium klasyfikacji branżowych; Straży Granicznej i Dziennikarzy również w Letnim Biegu Piastów. Katarzyna, reprezentująca nasz skromny 3-osobowy, rodzinny Team Sport-Fotopress ma tych osiągnięć w Biegu Piastów znacznie więcej. Zaczynała przygodę z biegówkami od zajęcia 3 miejsca w Wyprawie Polarnej Zuchów. Później już rywalizując w Biegu Piastów trzykrotnie zajmowała miejsca w pierwszej dziesiątce. Odnosiła zwycięstwa w klasyfikacji branżowej Księgowych i w kategoriach wiekowych. Stawała również wielokrotnie na podium Letniego Biegu Piastów.

Galeria:

































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz