niedziela, 15 grudnia 2024

Stuknęła pięćdziesiątka - piękny jubileusz „KTUKOLA”

 

W sobotę 14-go grudnia odbyła się uroczysta gala z okazji 50-Lecia Klubu Turystyki Kolarskiej  KTUKOL. Zebranie założycielskie klubu miało miejsce w roku 1974 zaraz po świętach w dniu 27 grudnia. A już niebawem bo za kilka dni nasz dostojny jubilat „wjedzie” w kolejne półwiecze swojej działalności. Życzymy powodzenia, sukcesów i niezapomnianych wrażeń z uprawiania turystyki rowerowej w kolejnych latach - Team Sport-Fotopress.

     Głuchołaski „KTUKOL” tworzy niesamowitą historię, która  na trwałe zapisuje się w annałach Polskiej Turystyki Rowerowej. Ksywki „Cypek” czy „Elek” nie trzeba nikomu tłumaczyć na  prawdziwe imiona czy nazwiska. Znani są w całym naszym środowisku kolarskim. To właśnie dzięki ich poświęceniu i zaangażowaniu rzeszy klubowych wolontariuszy od wielu lat mamy zaszczyt uczestniczyć we wszystkich organizowanych przez nich rajdach, wycieczkach rowerowych i pieszych reprezentując nasz klub „Team Sport-Fotopress”.  Liczne trofea, medale, statuetki oraz inne pamiątki związane z tymi wyprawami zajmują zaszczytne miejsca w naszych turystycznych kolekcjach. 

Pani Maria zawsze  nakarmi i  napoi   spragnionych kolarzy po wyczerpującym rajdzie

KTUKOL -turystyka rowerowa – zalążkiem sukcesów w zawodowym kolarstwie szosowym

Jacek MORAJKO - mistrz Polski w kolarstwie szosowym. Olimpijczyk IO Pekin 2008 

   Zapewne jednym z czynników inspirujących do założenia pierwszego klubu kolarskiego w Głuchołazach było w 1974 roku zwycięstwo Staszka Szozdy w Wyścigu Pokoju. Pamiętam jak wtedy, przed laty w maju reagowaliśmy na dźwięki hymnu Wyścigu Pokoju docierające na nasz placyk do gry w piłkę. Wtedy naprędce opuszczaliśmy boisko i pędziliśmy biegiem do najbliższego domu jednego z kolegów aby przed ekranem  telewizora przeżywać etapowe zwycięstwa Szozdy.  Nie każdy z nas miał wówczas rower ale każdy miał marzenia, każdy chciał być kolarzem. Tak rodziła się przepiękna historia polskiego kolarstwa i głuchołaskiego klubu. W „KTUKOLU” zaczynało się od typowej turystyki rowerowej, rajdów klubowych i wycieczek turystyczno-krajoznawczych po najbliższej okolicy a z czasem po całej Polsce. W kolejnych latach klubowicze zaczynali nieśmiało podbój Europy.  Uczestniczyli w Europejskich Turniejach Wiedzy o Ruchu Drogowym i odnosili w nich same  sukcesy. Reprezentanci klubu typowo amatorskiego zaczynali z powodzeniem uczestniczyć w wyścigach kolarskich na szosie, uprawiali również  kolarstwo przełajowe i górskie. Pojawiały się pierwsze  sukcesy sportowe niedawnych jeszcze wychowanków klubu, Jacka Morajki, mistrza Polski i olimpijczyka  Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, Łukasza Osieckiego oraz Jakuba Małachowskiego; medalistów MP oraz triumfatorów wielu wyścigów kolarskich rozgrywanych w Polsce i na świecie.

KTUKOL - kolarstwo górskie MTB

Maja WŁOSZCZOWSKA - dwukrotna srebrna medalistka olimpijska, mistrzyni świata i Europy MTB

     Wypada również wspomnieć o początkach kolarstwa górskiego w Głuchołazach o naszych trasach wokół Góry Chrobrego oraz o pierwszych wyścigach „Skoda Auto GP MTB” organizowanych w latach 2001-03 i 2006 r. przez Czesława Langa wicemistrza olimpijskiego z Moskwy przy wspólnej organizacji wraz  z Ktukolem. Wtedy u nas w Głuchołazach swoją piękną karierę sportową rozpoczynała dwukrotna srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich, mistrzyni świata i Europy w kolarstwie górskim MTB Maja Włoszczowska. To jej starty i sukcesy sprawiały, że młodzież z Ktukola  polubiła tę odmianę kolarstwa a klub od kilku lat z powodzeniem organizuje ogólnopolskie zawody: Cyklo Opawy MTB oraz Gold Hill MTB Maraton. Mamy również własne górskie trasy rowerowe z których korzysta wielu miłośników ekstremalnej jazdy górskiej.

Galeria:







































Katarzyna i Maja Włoszczowska po dekoracji biegu narciarskiego - Salomon Nordic Sunday


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz