niedziela, 9 sierpnia 2015

"ENEA TRITOUR" - Stronie Śląskie 2015

9 sierpnia 2015 r. nad zalewem w Starej Morawie po raz pierwszy rozegrany został Triathlon Stronie Śląskie. W związku z dużymi przewyższeniami tras kolarskich, triathlon uznany został za najtrudniejszy w Polsce (w 2015 r. był to jedyny górski triathlon w Polsce). Jako szczególnie trudną, ale bardzo piękną, zawodnicy uznali trasę kolarską Crosstriathlonu (biegnąca drogami leśnymi zboczem góry Młyńsko oraz wokół doliny Kamienicy przez Leje).

Triathlon Stronie Śląskie rozegrano na 4 dystansach. Na dwóch walczono o medale Mistrzostw Polski; w crosstriathlonie – pływanie 1km, jazda na rowerze na dystansie 25 km i bieg na dystansie 8 km oraz na dystansie długim ITU – pływanie 3 km, rower 80 km, bieg 20 km. Medalistami Mistrzostw Polski oprócz klasyfikacji generalnej zostawali również zawodnicy w kategoriach wiekowych.
    Mistrzynią Polski w crosstriathlonie została Sabina Rzepka (02:17:47) - AZS-AWF Katowice przed Katarzyną Czerwińską (02:21:49) – Trinergy Team z Warszawy i Natalią Rypel (02:27:09) - WOPR Kędzierzyn-Koźle. Złoty medal w crosstriathlonie wywalczył Sylwester Swat (01:54:23) – Swat Team z Przeźmierowa, srebrny - Bartosz Banach (01:56:50) – „Cztery Brzozy” z Gdańska i brązowy – Tomasz Szala (01:59:22) – Elemental Team z Warszawy.
    Mistrzynią Polski na długim dystansie ITU została Ewa Bugdoł (05:43:03) z WLKS Kmicic Częstochowa. Aktualna liderka Światowego Rankingu Kobiet na tym dystansie wyprzedziła Aleksandrę Góralską (06:01:51) z Pniew i Danielę Kamińską (06:17:57) – MKS Sambor Tczew. Kolejny, dwudziesty szósty już tytuł mistrza Polski zdobył, ale tym razem na dystansie długim ITU - Przemysław Szymanowski (04:57:00) – Pay Trade Kmicic Częstochowa przed Marcinem Neumanem (05:00:45) – AZS-AWF Katowice i Łukaszem Kalaszczyńskim (05:02:10) – PTT Delta Płock. Rozegrano jeszcze 2 wyścigi na dystansie 22 km (0,75 km pływanie, 16 km rower i 5 km bieg), na którym zwyciężyła Justyna Czeladzka (01:34:23) z Olkusza i Marek Strachota (01:04:00) ze Szczecina oraz na dystansie 44 km (pływanie 1,5 km, rower 32 km i bieg 10 km), na którym bezkonkurencyjni byli: Justyna Lesicka (02:47:35) ze Szczecina i Bartłomiej Buczek (02:16:42) ze Skwierzyny.
    W Stroniu Śląskim, siódmej edycji Enea TriTour (cykl liczy 8 triathlonów, przy czym Triathlon Stronie Śląskie jest jedynym rozgrywanym w górach) zawody ukończyło 148 triathlonistów, w tym zawodniczka z USA i triathlonista z Francji. Najstarszy zawodnik miał 54 lata, a najmłodsi uczestnicy – 19 lat. Wyjątkowo licznie i udanie zaprezentowali się reprezentanci z Opolszczyzny. Zachęcamy do treningów i podjęcia triathlonowego wyzwania w Stroniu Śląskim. Organizatorami Triathlonu Stronie Śląskie 2015 r. były firmy: Endu Sport Sp. z o.o. z Poznania oraz JNB Sp. z o. o. z Chyb.