niedziela, 22 września 2019

Festiwal Górski 2019 - Lądek Zdrój      Od 19 września 2019 roku, niewielkie uzdrowisko Lądek Zdrój  zamieniło  się w stolicę ludzi gór. XXIV Festiwal Górski jest największym  tego typu wydarzeniem w Europie. Przez cztery kolejne dni od czwartku do niedzieli w Lądku doszło do niebywałej  integracji środowiska górskiego z całego świata. Festiwal im. Andrzeja Zawady był spotkaniem  najwybitniejszych postaci alpinistyki z całego świata m.in. Conrad Anker, Aleš Česen, Catherine Destivelle, Dmitry Golovczenko, Paul Guschlbauer, Leo Houlding, Chris Jewell, John Roskelley, Alex Txikon i Cedar Wright oraz czołówką polskiego himalaizmu na czele z Krzysztofem Wielickim, Adamem Bieleckim, Denisem Urubko, Dariuszem Załuskim, Leszkiem Cichym i Anną Czerwińską.
      Tradycyjnie podczas  festiwalu odbył się konkurs filmowy. Pokazano 14 premier, w tym jedną premierę  światową i jedną  premierę europejską. Widzowie obejrzeli również  12 polskich, premierowych,  najlepszych filmów o eksploracji gór. Odbyło się  kilkanaście  spotkań z twórcami i bohaterami tych filmów.
Niezwykle imponująco prezentował się program Festiwalu Literatury Górskiej. Wyłoniono Górską Książkę Roku.  Podczas licznych spotkań autorskich i warsztatów literackich  ich twórcy dzielili się swoimi przemyśleniami, odpowiadali na pytania oraz rozdawali autografy. 
Na największym outdoor expo w Polsce zaprezentowało się blisko 60 wystawców, a w Wielkim Namiocie przez 4 dni, trwała festiwalowa impreza górska.


    W sobotni wieczór odbyły się dwie uroczystości. Pierwszą z nich była gala przyznania medali Legii Honorowej, najwyższego odznaczenia przyznawanego przez państwo francuskie. Drugą z uroczystości była oczywiście ceremonia wręczenia Złotych Czekanów. Niestety obydwie uroczystości odbywały się w niezwykle wzruszających i  podniosłych okolicznościach. Jedni otrzymywali wyróżnienia za ratowanie życia, za odwagę, przekraczanie własnych możliwości, pasję i solidarność w górach. Inni niestety nominowani do nagród himalaiści pozostali na zawsze w górach. W ich imieniu Złote Czekany odbierali rodzice, partnerzy wypraw lub najbliżsi członkowie  rodzin. Nic dziwnego, że były łzy, owacje na stojąco oraz minuty ciszy tak właśnie zgromadzeni czcili pamięć zmarłych himalaistów.

Legia Honorowa


      Medale Legii Honorowej odebrali tu w Lądku z rąk ambasadora Francji trzej bohaterowie ubiegłorocznej akcji ratunkowej pod Nanga Parbat  Adam Bielecki Denis Urubko i Jarosław Botor ratując francuską himalaistkę Elisabeth Revol. Czwarty uczestnik pamiętnej akcji Piotr Tomala odebrał medal Legii już w sierpniu podczas ceremonii w Warszawie. Dziękując za odznaczenie Adam Bielecki powiedział – „Sport, który uprawiamy jest bardzo piękny. Jednak wobec życia ludzkiego wszelkie nasze cele sportowe tracą znaczenie, bo ludzkie życie jest najważniejsze”.

Złote Czekany


     Siedmioosobowy zespół jurorów, wybitnych wspinaczy wybrał do tegorocznych nagród najbardziej ekscytujące wspinaczki w tzw. czystym stylu alpejskim. Złotymi Czekanami nagrodzono Toma Livingstone, Alesa Cesenai Lukę Strazara za „ Flirt z Latokiem I”. Ponadto Luka i Ales odebrali  Złote Czekany za całokształt kariery. Kolejne Złote Czekany przyznano tragicznie zmarłym  Davidowi Lama za samotna brawurową wspinaczkę na Lunag Ri oraz Hansjorgowi Auera za wspinaczkę po dziewiczej, zachodniej  ścianie Lupghar Sar w Karakorum. Polskiego Złotego Czekana przyznano Jędrkowi Bargielowi za zjazd na nartach z ośmiotysięcznika K-2

Krzysztof Wielicki

     " Ktoś musi być pierwszy i powiedzieć - TAK TO MOŻLIWE " - Krzysztof Wielicki
Ostatnim czekanem jaki został wręczany na gali był Złoty Czekan za całokształt kariery wręczony Krzysztofowi Wielickiemu. Pan Krzysztof to typowy człowiek gór. Jego imieniem nazwano asteroidę. Jest zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum. Dokonał pierwszego w historii zimowego wejścia na Everest. Samotnie w 8 dni zdobył Nanga Parbat z marszu - tzw. od asfaltu do asfaltu. Takim właśnie znamy i zapamiętamy pana Krzysztofa.      W niedzielę ostatniego dnia festiwalu odbyła się ceremonia nagradzania filmów w następujących kategoriach:
-   najlepszy film krótkometrażowy,
-   najlepszy film o sportach górskich,
-   najlepszy film w kategorii „człowiek i góry”,
-   najlepszy film o górach wysokich,
-   najlepszy film polski.


   Ogłoszenie zdobywcy Nagrody Publiczności  - Laureata Grand Prix za najlepsza produkcję Festiwalu Filmów Górskich, zakończyło jeden z ostatnich elementów Lądeckiego Festiwalu Górskiego.
   XXIV Festiwal zamknęła Pani Anna Milewska-Zawada. Życiowa partnerka i miłość Andrzeja Zawady, polskiego himalaisty, pioniera i legendy himalaizmu zimowego, a zarazem patrona festiwalu w Lądku Zdroju.


Aleksandra Mirosław

    Gościem specjalnym tegorocznego festiwalu była  Aleksandra Mirosław, dwukrotna mistrzyni świata seniorów specjalizująca się we wspinaczce sportowej na czas. Wcześniej, w latach 2009, 2011 i 2013 była mistrzynią świata juniorów. Jest rekordzistką świata w wspinaczce na czas (9,63s). W roku 2020 będzie reprezentowała Polskę na IO w Tokio. W stolicy Japonii wspinaczka sportowa po raz pierwszy w historii będzie obecna w programie Igrzysk Olimpijskich. Pani Aleksandra ma realne szanse na medal a nawet na mistrzostwo olimpijskie w swojej koronnej konkurencji - wspinaczce na czas. Być może wystartuje jeszcze w konkurencji wspinaczki bez asekuracji oraz wspinaczce z prowadzeniem.

Galeria:


Leszek Cichy i Marek Kamiński
Rodzice Dawida Lamy

Wywiad z Krzysztofem Wielickim i Leszkiem Cichym
Denis Urubko
Adam Bielecki
Ales Cesenai Luka Strazar


Rodzice Dawida Lamy


Rodzina Hansjorga Auera
Rodzina Hansjorga Auera


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz