sobota, 21 września 2019

100-lecie Polskiego Związku Narciarskiego - Kraków

Polski Związek Narciarski powstał 26 grudnia 1919 roku w trakcie zebrania założycielskiego w Zakopanem.
W tym roku 21 września w Krakowie w małej Tauron Arenie odbyła się uroczysta Gala z okazji 100-lecia PZN, w której uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda.  Wybitnym sportowcom oraz osobom zasłużonym dla polskiego narciarstwa zostały wręczone odznaczenia państwowe. Wręczane zostały również odznaczenia resortowe, złote medale Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz odznaki Członka Honorowego PZN. Polscy zimowi sportowcy zdobywali medale na największych światowych imprezach zarówno w kategorii seniorów jak i juniorów. Dostarczali nam wiele radości, emocji i niezapomnianych wrażeń. Dorobek naszych sportowców jest imponujący.

W pierwszym stuleciu istnienia związku zdobyli:
  • 15 medali Zimowych igrzysk Olimpijskich  -  6 złotych, 4 srebrne i 5 brązowych.
  • 35 medali Mistrzostw Świata Seniorów  - 11 złotych, 8 srebrnych i 16 brązowych.
  • 32 medale Mistrzostw Świata Juniorów i młodzieżowców  -  11 złotych, 14 srebrnych i 7 brązowych
  • 12 Kryształowych Kul za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Justyna Kowalczyk  4 razy

Adam Małysz  4 razy

Kamil Stoch  2 razy

Drużyna skoczków narciarskich  2 razy.

W plebiscycie  na najlepszą sportsmenkę, gwiazdę 100-lecia PZN zwyciężyła oczywiście Justyna Kowalczyk przed siostrami:  Małgorzatą Tlałką-Długosz i Dorotą Tlałką-Mogore. Wśród panów pierwsze trzy miejsca zajęli skoczkowie narciarscy. Zwyciężył bezapelacyjnie  Adam Małysz. Drugie miejsce zajął  Kamil Stoch a trzecie Wojciech Fortuna. Czwartym był Józef Łuszczek nasz najlepszy biegacz narciarski, złoty i srebrny medalista MŚ w Lahti rozgrywanych w 1978 roku. Dwukrotny olimpijczyk i zwycięzca Plebiscytu Przeglądu Sportowego z 1978 roku. Celowo wspominam pana Józefa gdyż nie rozumiem dlaczego zabrakło go na Gali 100-lecia PZN oraz dlaczego nie został ani on, ani jego trener uhonorowany żadnym odznaczeniem  za wybitne  wyniki sportowe.