niedziela, 26 listopada 2017

XX Konferencja PZN - Szczyrk

   Polski Związek Narciarski już po raz dwudziesty był organizatorem konferencji dla nauczycieli WF, instruktorów oraz trenerów narciarstwa klasycznego, alpejskiego i snowboardu. Konferencja odbyła się w Centralnym Ośrodku Sportu - Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku, w dniach 24 – 26 listopada 2017 roku. Konferencję przygotował Wydział Szkolenia PZN przy współpracy z Akademią Trenerską Instytutu Sportu z Warszawy. Pieczę nad całością programu, omawianiem poszczególnych zagadnień i tematów sprawował Dyrektor Sportowy PZN mgr Marek Siderek.

Serwisowanie nart  -  Holmenkol


       Tradycyjnym tematem pierwszego dnia konferencji jest zawsze  zagadnienie dotyczące serwisowania nart do treningów i startów w narciarstwie biegowym, alpejskim  czy snowboardzie, uzupełnione  wykładem multimedialnym oraz praktycznym pokazem.  Temat ten  wzbudza zawsze wiele emocji i kontrowersji. Pada wiele pytań a słuchacze dzielą się swoimi spostrzeżeniami i ciekawostkami dotyczącymi smarowania nart. Wymieniają się swoją wiedzą oraz omawiają sytuacje na zawodach związane z przygotowaniem nart do startu. Tegoroczny wykład przeprowadził przedstawiciel firmy Holmenkol mgr Jacek Nikliński.
TURNAMIC  -  nowy system wiązań Fischera i Rossignola


       Redaktor Naczelny portalu Skipol Kuba Cieślar  zaprezentował i omówił zalety nowego typu wiązań biegowych, które zostały przygotowane już na ten sezon przez firmy Fischer i Rossignol. Zaletą tych wiązań w przeciwieństwie do tych nakładanych na płytę NIS jest ich beznarzędziowy montaż. Ponadto łatwa zmiana środka ciężkości nart, a co się z tym wiąże łatwe ich dopasowanie do swojej techniki biegu czy dopasowanie do profilu trasy, również do zmiennych warunków atmosferycznych pozwala nam w pełni kontrolować jazdę na takim sprzęcie i w pełni cieszyć się jej dynamiką. 
ALPINA – buty do narciarstwa biegowego  nr 1 na świecie


     W Szczyrku mieliśmy okazję do zapoznania się z najnowszą kolekcją obuwia słoweńskiej firmy Alpina. Praktycznie cała światowa czołówka biathlonistów i narciarzy biegowych startuje w butach tej marki. Stoisko firmowe Alpiny zaprezentowała firma MGB Sport z Warszawy, a fachowych informacji wszystkim zainteresowanym  udzielał jej przedstawiciel  - Adam Gawdzik
Warsztaty trenerskie


       Ciekawostką tegorocznego spotkania były warsztaty trenerskie. Połączenie wykładów z aktywnym udziałem w nich słuchaczy okazało się ciekawym pomysłem mobilizującym do szerszego spojrzenia na omawiane zagadnienia. Tematy takie jak: indywidualizacja planów treningowych grup młodzieżowych, cechy fizjologiczne charakteryzujące przyszłe mistrzostwo sportowe zawodników, rozpoznawanie cech osobowościowych zawodników, regulacja składu ciała sportowców - cieszyły się dużym zainteresowaniem czego dowodem były liczne pytania i prowadzone dyskusje.
  Omawiane były tematy dotyczące zakresu i zasad kontroli antydopingowej. Przeprowadzona została analiza proporcji obciążeń treningowych reprezentantek Polski w biegach narciarskich na IO w Vancouver na podstawie pracy doktorskiej Justyny Kowalczyk. Przypomniana została również ocena startów reprezentantów Polski w narciarstwie biegowym na Zimowych IO  od roku 1924 do 2014. Szczegółowo i dogłębnie został omówiony ważny problem żywienia narciarzy w wieku rozwojowym. Zostały zinterpretowane aktualne akty prawne w sporcie kwalifikowanym. Tematami kończącymi konferencję były sprawy PZN – wytyczne sportowe, kalendarze centralne PZN, sprawy licencji, niektóre zagadnienia NRS oraz sprawy bieżące jak również sprawy narciarstwa powszechnego.
„ Supersnow"  -  lekarstwem na brak śniegu
Przedstawiciele firmy SUPERSNOW omówili oraz dokonali prezentacji mobilnych systemów naśnieżających dla narciarstwa. Urządzenia te jak wszyscy pamiętamy znakomicie sprawdziły się w Wiśle przygotowując skocznię im Adama Małysza na inauguracyjne zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w listopadzie 2017 roku.

Galeria:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz