niedziela, 26 marca 2017

Mistrzostwa Polski w Biegach Narciarskich - Jakuszyce 2017

Rozdano już wszystkie medale tegorocznych Mistrzostw Polski w biegach narciarskich. Pod nieobecność naszych najlepszych biegaczek - Justyny Kowalczyk i kontuzjowanej Sylwii Jaśkowiec, królową mistrzostw została Kornela Kubińska, która zdobyła pięć medali złotych i jeden brązowy.

Kubalonka – wielka niespodzianka w sprincie kobiet
   Tegoroczne mistrzostwa rozegrano w dwóch turach. Pierwsza część MP odbyła się w połowie lutego na trasach Kubalonki. Rywalizowano w dwóch konkurencjach. Mistrzami Polski w sprintach stylem dowolnym zostali: Monika Skinder – największa niespodzianka mistrzostw oraz Maciej Staręga zdecydowany faworyt tej konkurencji. W biegu na dystansie 5 km klasykiem kobiet triumfowała Kornela Kubińska przed Ulą Łętochą i Izą Marcisz. Na dystansie 10 kilometrów CL panów bezkonkurencyjny był Dominik Bury pokonując Jana Antolca oraz Michała Skowrona.
Jakuszyce – królowa jest tylko jedna
    W dniach 23-26 marca w Jakuszycach rozegrano druga część Mistrzostw Polski rozdając medale w 4 konkurencjach: sprincie drużynowym, biegu dystansowym, sztafecie mix, oraz w sztafetach. Cztery złote medale wywalczyła popularna „Kola”- Kornela Kubińska reprezentantka AZS-AWF Katowice w biegu na dystansie 15 km stylem dowolnym oraz w trzech sztafetach klubowych, dodając dwa krążki z Kubalonki – złoty i brązowy, stała się królową tych mistrzostw. Nie pamiętam, ale chyba nawet Justyna Kowalczyk za swoich dobrych lat nie zdobyła tylu medali na jednych mistrzostwach. Najlepszym biegaczem tegorocznych został Jan Antolec z AZS-AWF Katowice. Janek wywalczył 5 medali – 3 złote oraz 2 srebrne. Z bardzo dobrej strony pokazali się pozostali nasi biegacze zwłaszcza ci młodzi. Walka idzie na całego - igrzyska za rok i każdy wietrzy swoją szansę, oby taką szansę, sprawiedliwie bez żadnych uprzedzeń dał najlepszym PZN - powołując przyszłoroczne kadry. Warto zwrócić uwagę na Monikę Skinder, Magdę Kozielską, Izę Marcisz, Ulę Łętochę oraz Michała Skowrona. Praca w ich klubach napawa nadzieją. Za kilka lat to oni zdominują krajowe mistrzostwa. Oni są przyszłością naszych biegów narciarskich. Nie wolno dopuścić do ich odejścia, od tej trudnej i pełnej wyrzeczeń konkurencji sportów zimowych jaką są biegi narciarskie.