wtorek, 31 maja 2022

61 Zlata Tretra Golden Spike 2022 - World Athletics Continental Tour Gold

31 maja na stadionie miejskim w Ostravie odbyła się  61 edycja mityngu lekkoatletycznego Zlata Tretra. Na starcie tych zawodów stanęło wielu  medalistów mistrzostw świata, Europy i Igrzysk Olimpijskich – gwiazd światowej lekkoatletyki. I jak zawsze można było spodziewać się znakomitych występów lekkoatletów przybyłych do Ostravy.

Rekord świata Holenderki Femke Bol  i łzy wzruszenia jej młodych fanek

W rzadko rozgrywanym biegu na 300 m przez płotki, Holenderka Femke Bol pobiegła rewelacyjnie. Zmiażdżyła nieoficjalny rekord świata a nowy kolejny ustanowiony w Ostravie wynosi od 31 maja 2022 roku -36,86 s. Po biegu nowa rekordzistka świata otrzymała bukiecik kwiatów. Pozując do zdjęć dostrzegła na widowni dwie małe dziewczynki  trzymające odręcznie namalowany specjalnie dla niej plakat. Poprzez ochroniarza kwiaty błyskawicznie powędrowały do dziewczynek. Jedna z nich nie potrafiła opanować wzruszenia i z radości zaczęła płakać.

Rekord mityngu Lamecha Grima w biegu memoriałowym Emila Zatopka

Wreszcie po 11 latach został pobity rekord mityngu w biegu na dystansie 3000 metrów z przeszkodami. Poprzedni należący do Paula Koecha z Kenii został poprawiony o prawie 4 sekundy. Teraz rekord należy do reprezentanta Afryki, Kenijczyka Lamecha Girma i wynosi 7.58.68 min.

Allyson Feliks – amerykańska multimedakistka

Gwiazdą mityngu była sprinterka ze Stanów Zjednoczonych Allyson Felix. Ma ona w swoim dorobku 7 złotych medali olimpijskich, trzy srebrne i jeden brązowy oraz 13 tytułów  mistrzyni świata, trzy medale srebrne i 2 brązowe zdobyte również na mistrzostwach świata. Dorobek imponujący!! Razem 29 medali zdobytych na najważniejszych imprezach lekkoatletycznych na świecie.

Starty Polaków – jedno zwycięstwo

Natalia Kaczmarek -  wygrana na  dystansie 400 m

Przekonujące zwycięstwo Natalii z fantastycznym rezultatem 50,16 s.  to również jej najlepszy wynik w karierze i nowy  rekord życiowy. Granica złamania 50 sekund jest już bliska i możliwa do osiągnięcia w kolejnych zawodach tej rangi  rozgrywanych w Polsce. Albo w Bydgoszczy podczas memoriału Ireny Szewińskiej albo w Chorzowie na memoriale Janusza Kusocińskiego.  Trzecie miejsce w tym biegu zajęła Ania Kiełbasińska, która wyrównała swoją "życiówkę" wynikiem 50,38 s. Na piątym miejscu finiszowała  Justyna Święty-Ersetic, również z bardzo dobrym rezultatem 51,09 s.

Sofii Ennaoui -  powrót na bieżnię i zaliczone dwa minima

Po 20 miesiącach przerwy jedna z najlepszych polskich biegaczek średniodystansowych ostatnich lat w końcu uporała się z problemami zdrowotnymi i wystartowała na 1500 m.  Zajęła 8 miejsce, przegrywając m.in. z czterema Etiopkami, ale najważniejszy był wynik. 4:03,93 to minimum zarówno na mistrzostwa świata w Eugene, jak i mistrzostwa Europy w Monachium.

Pia Skrzyszowska nadal w wybornej, zwyżkującej formie

Będąca ostatnio w świetnej dyspozycji Pia Skrzyszowska w Ostrawie miała okazję zmierzyć się w bezpośrednim pojedynku z najlepszą obecnie płotkarką na świecie, Portorykanką Jasmine Camacho-Quinn. Zajęła drugie miejsce z rekordem życiowym 12,65s,

Patryk Dobek odlegle miejsce i średni wynik

Z czołówki polskich lekkoatletów, na bieżni oglądaliśmy  również Patryka Dobka, brązowego medalistę z Igrzysk Olimpijskich w Tokyo, Obecna dyspozycja pozwoliła Patrykowi  na zajęcie odległego 13 miejsca w biegu na 800 m  ze słabiutkim czasem 1:47,61 minuty.

Haratyk i Bukowiecki nadal bez minimum na Mistrzostwa Świata

W konkurencjach technicznych, w dobrze obsadzonym konkursie kulomiotów, tym razem Michał Haratyk przed Konradem Bukowieckim. Michał zajął czwarte a Konrad piąte miejsce. Obaj uzyskali odpowiednio 20,81 m i 20,53 m.