poniedziałek, 11 września 2023

28 Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady - Lądek Zdrój 2023

 

   Za nami najpiękniejsze spotkanie Ludzi Gór. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady to wyjątkowe i niepowtarzalne  wydarzenie w naszym kraju. To właśnie tu w Lądku Zdroju każdego roku doświadczamy w pozytywnym tego słowa znaczeniu tej wspanialej festiwalowej atmosfery oraz wszystkiego co wiąże się z górami. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich festiwali, tegoroczna, gorąca aura spowodowała niepowetowane  straty na stoisku organizatora festiwalu. Nie sprzedano bowiem żadnego z wystawionych parasoli.

Zawsze w Lądku Zdroju, zawsze na Festiwalu Górskim

   Niezawodni. Wiecznie młodzi. Mowa oczywiście  o Monice Witkowskiej, Krzysztofie Wielickim, Leszku Cichym, Piotrze Pustelniku, Adamie Bieleckim i Januszu Majerze oraz ich przyjacielu z Włoch Mario Corradini. Po raz pierwszy na festiwalu zagościł Janusz Onyszkiwicz, himalaista, speleolog i polityk zdobywca Gaszerbrum II / 8034 mnpm / były poseł, europarlamentarzysta, Minister Obrony Narodowej i były prezes Polskiego Związku Alpinizmu.


Warsztaty dla najmłodszych

 
  
Biegi górskie i wycieczki górskie

    Odbyły  się kolejne biegi górskie zaliczane do Korony Himalajów.  Rozegrany w sobotę Lhotse Run i w niedzielę Broad Peak Run. Przypomnę, że dystanse tych biegów odpowiadają wysokościom tych gór. W sobotę biegacze mieli do pokonania dystans 8516 metrów a następnego dnia dystans nieco krótszy, tylko 8051 metrów. To dystans odpowiadający wysokości  Broad Peak - dwunastej pod względem wysokości góry świata.   Dla tych co nie lubią biegać zorganizowano wycieczki górskie na  Rudawiec, Kowadło, Trojak, Górę Borówkową i Śnieżnik.

 

Imprezy rowerowe

 -  rowery górskie – singletrack Lądek  na Trojak. Wyprawa z Adamem Bieleckim i Pawłem  Dywańskim

-  festiwalowy rajd trekkingowy  Wrocław – Lądek Zdrój 190 km - organizator  Jack Wolfskin

-  MTB freestyle -  Szymon Godziek   -  pokaz skoków

Team Sport Fotopress – klubowa wycieczka rowerowa do Bielic i nad zalew Stara Morawa  -  Ela, Brygida i Edek

 

The Rocks and Roll Festival

     „ani lewica, ani prawica, dzisiaj najgłośniej krzyczy ulica”  refren tej piosenki jest jak najbardziej  aktualny i na czasie.  Zapamiętam go dłużej zarówno w wersji po Polsku jak i po Czesku. A wszystko za sprawą czeskiej grupy Hebie Jeebies. Nocna atmosfera emanująca z amfiteatru była nie mniej gorąca od  kolejnego, upalnego festiwalowego dnia.
Występowali:
czwartek - Hebie Jeebies, Farben Lehre, Kapela Bożków. Piątek – Blenders, Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn, Stend Agnes &Tomas Huber, Sakwa Techno Night & Mountain Set. Sobota – Zalewski, Smolik // Keu Fox, Zagrali i Poszli oraz Jabolowe Tulipany.

 

PTTK  -  w ogniu krytyki !!!      spółki  -  schroniska !!!!

   Wywiad Dyrektora Festiwalu  Macieja Sokołowskiego  w pełni zapełnił salę. Prezes zarządu PTTK Jerzy Kapłon jak było do przewidzenia musiał się zmierzyć z serią niewygodnych pytań odnośnie funkcjonowania schronisk, spółek  oraz afer związanych z konkursami na ich dzierżawców na przykładzie choćby ostatniej afery dotyczącej schroniska Samotnia. 

Centrum wspinaczkowe  –  Ośrodek Przygotowań Olimpijskich

   Obiekt, który powstanie w Lądku - Zdroju będzie jedynym takim miejscem w Polsce, niezbędnym dla rozwoju  tej dyscypliny, przeprowadzania treningów oraz rozgrywania zawodów sportowych. Tutaj powstanie nowoczesna baza  szkoleniowa. Tutaj będą się szkolić następcy Aleksandry Mirosław naszej mistrzyni i rekordzistki świata w spinaczce, która dwa lata temu była gościem festiwalu oraz jej utytułowanych koleżanek z kadry, sióstr Natalii i Aleksandry Kałuckich. Najbliższy takiej klasy obiekt znajduje się w Innsbrucku – tam też obecnie przebywa na zgrupowaniu  nasza kadra przygotowująca się do Igrzysk olimpijskich w Paryżu.


Nagroda TATERNIKA im. Jerzego Kukuczki 2023  Czekan im. Mariusza Zaruskiego

Laureaci Czekanów:

Górskie  Dzieło Życia  -  Adam Zyzak

Najlepsze przejścia wielkościanowe – Marcin Yeti Tomaszewski i Paweł Hałdaś

Najlepsze Polskie przejścia sprzed 25 Lat – rok 1998 – Jacek Czyż oraz Marek Kazior, Paweł Kopta, Łukasz Muller, Monika Niedbalska

Skialpinizm – Andrzej Bargiel i Bartek Zieliński

Festiwal Filmów Górskich

To 28 filmów, 14 premier i 10 kategorii. W kategorii Grand Prix wygrał film  „Ice Merchants”. Nagrodę Publiczności zdobył film pt:  „Z góry widać lepiej Wanda Rutkiewicz opowieść o kobiecie niezwykłej” Pierwszą nagrodę za Najlepszy Film Polski zdobył film o Piotrze Hercogu „ Życie w Biegu”.

Gala Literatury i Kultury Górskiej  -  książka roku

Nagrodzono prace w 7 kategoriach. Były również wyróżnienia i nagrody. Grand Prix przyznano Harleyowi  Rustad,  autorowi książek „ Zagubiony w Dolinie Śmierci” i „ Obsesja i Groza w Himalajach”.

 Lądek Mountain Photo Award

Grand Prix przyznano panu Bartłomiejowi Bodzek
Nagrodę Publiczności otrzymało zdjęcie Marcina Mucharskiego „aerodynamika góry”.
Nagrody przyznano także  w pozostałych kategoriach: Pejzaż, Społeczność i Tradycja Górska, Young, Seria i Eksploracja i Przygoda.

Galeria:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz