poniedziałek, 9 października 2023

1 Mistrzostwa Polski Amatorów w Biathlonie - cross - sprint

 

     Niedziela była drugim dniem  Festiwalu Biathlonowego. Zimny i deszczowy poranek  na strzelnicy COS-OPO  nie odstraszył przybywających na mistrzostwa amatorów biathlonu. Pierwszym i raczej obowiązkowym punktem mistrzostw był  wykład o zasadach bezpieczeństwa na strzelnicy oraz obsługiwania się bronią podczas zawodów, który sprawnie przeprowadził Tomasz Bernat szef Komisji Technicznej Międzynarodowej Unii Biathlonu. Po szkoleniu zawodnicy odebrali numery startowe i udali się na przestrzeliwanie broni / 2 x 5 strzałów /. Regulamin zawodów przewidywał podział na dwie kategorie wiekowe 18-38 lat oraz 39 lat i starsi. Co do tego podziału mam zupełnie odmienne, własne  zdanie. Trasa crossu liczyła  3 pętle po 1000m. Do wykonania były 2 strzelania w postawie leżącej bez podpórki po 5 strzałów do celu o średnicy 11,5 cm. Za każdy niecelny strzał była do przebiegnięcia runda karna o długości 100 metrów.

Numer startowy 1  -  Dawid Tomala  mistrz olimpijski z Tokyo w chodzie na 50 km

Dawid Tomala - pierwsze strzelanie
Anna Zdziebło - mistrzyni Polski w chodzie sportowym

     Jako pierwszy na trasę biathlonowego sprintu amatorów wyruszył „zawodowiec”, chodziarz, złoty medalista olimpijski na najdłuższym dystansie 50 kilometrów Dawid Tomala . Wystartował ku ogromnej uciesze zebranych a inaczej raczej być nie mogło chodem sportowym za co zebrał gromkie brawa. Szybko pomknął na trasę znikając  za kulochwytem.  Niebawem niczym Usajm Bolt pojawił się rozradowany na strzelnicy. Niestety, po pierwszym strzelaniu trzeba było przechodzić a raczej już przebiec szybko  4 karne rundy. Drugie strzelanie naszego mistrza było już o wiele lepsze. Skończyło się tylko na dwóch niecelnych strzałach.  Ostatecznie w debiucie sprintu biathlonowego Dawid zajął 9 miejsce.  Siódme miejsce wśród pań zajęła reprezentantka Polski, wielokrotna mistrzyni Polski w chodzie sportowym Ania Zdziebło, która na co dzień trenuje w grupie z Dawidem. Ania jest młodszą siostrą Katarzyny Zdziebło dwukrotnej srebrnej medalistki mistrzostw świata z Eugene 2022 i ME z Monachium w chodzie sportowym.

Gwiazdy polskiego biathlonu z medalami w czołówce mistrzostw

     Weronika Nowakowska, Agnieszka Cyl, Krystyna Guzik i Magdalena Grzywa  nasze medalistki mistrzostw świata i Europy pokazały się z jak najlepszej strony zarówno na trasie crossu jak i na strzelnicy. Również pani prezes PZB Joanna Badacz mistrzyni świata amatorów  pokazała moc, kończąc mistrzostwa na 7 miejscu.  Tak jak za swoich najlepszych czasów najcelniej z naszych byłych kadrowiczek strzelała Magdalena Grzywa oddając tylko jeden niecelny strzał.

Wyniki 1 Mistrzostw Polski Amatorów w BiathlonieKobiety – sprint M                                                                          Kobiety – sprint S

1.  1.   Batożyńska  Karolina                                                             1.  Guzik  Krystyna     

2.  2.   Jakiela –  Rzadkosz  Katarzyna                                             2.  Cyl  Agnieszka

3.  3.   Bochnak  Daria                                                                       3.  Grzywa  MagdalenaMężczyźni – sprint M                                                                     Mężczyźni – sprint S    

1.  Szpargała  Bartlomiej                                                              1.  Fatla  Franciszek

     2.  Samecki  Adrian                                                                       2.  Grzywa  Grzegorz

     3.  Jazdżewski  Dawid                                                                   3.  Golec  Bartłomiej


Galeria:

Tomasz Bernat - szef komisji technicznej Międzynarodowej Unii BiathlonuNa stanowisku nr. 5 zawsze strzela się na "piątkę"


Pojedynek strzelecki; Piotr Sobczyński contra Grzegorz Guzik

Pojedynek strzelecki: Tomasz Sikora contra Tomasz JarońskiWeronika Nowakowska i Dawid Tomala

Grzegorz Guzik - Dawid Tomala - Anna Zdziebło

Joanna Badacz - prezes PZB

Krystyna Guzik

Agnieszka Cyl
Magdalena Grzywa

Wiesław Ziemianin
Dawid Tomala - mistrz olimpijski Tokyo w chodzie na 50 km

Dawid Tomala i Anna Zdziebło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz