środa, 19 lutego 2014

Puchar Świata w biegach narciarskich- Jakuszyce

Jakuszyce  już po raz drugi gościły najlepszych biegaczy świata  i również po raz drugi okazały się najszczęśliwszym miejscem dla naszej najlepszej biegaczki. W dniu swoich ... urodzin odniosła tu swój trzydziesty triumf w zawodach Pucharu Świata.

Kowalczyk i Rosjanie  dominatorami biegów dystansowych
     Podobnie jak w lutym 2012 roku, podczas rozgrywanych  po raz pierwszy w Jakuszycach zawodów Pucharu Świata,  także i tym razem Justyna nie miała sobie równych w biegu na swoim koronnym dystansie - 10 kilometrów klasykiem. I tym razem nie dała  rywalkom żadnych szans,  odnosząc kolejne zdecydowane  i przekonywujące zwycięstwo,  trzydzieste w swojej karierze przypadające  akurat w dniu swoich  (… ) - tych  urodzin. Ponad  5 tysięcy kibiców przybyłych do Jakuszyc cieszyło się ze wspaniałego,  pucharowego zwycięstwa Justyny Kowalczyk.  Drugie i trzecie miejsce w tym biegu zajęły Rosjanki.  Dwie  Julie -  Czekaliewa i Iwanowa uzupełniły podium pań na tym dystansie.  W biegu mężczyzn rozegranym na dystansie 15 kilometrów dwa pierwsze miejsca  zajęli  Rosjanie, Maxim Vylegzhanin i Evgeniy Belov.  Na  najniższym stopniu podium stanął  Alexey Poltoranin – reprezentant Kazachstanu
Reprezentanci Ameryki Północnej bezkonkurencyjni w sprintach
     Bezkonkurencyjną w  sprincie  kobiet była  amerykanka Kikkan Randall. Różowa torpeda z Alaski odniosła już swoje 10-te zwycięstwo w zawodach PŚ. Drugie miejsce zajęła Niemka Denise Herrmann a trzecie Słowenka Vesna Fabjan.  Tuż za podium na 4 miejscu finiszowała Sylwia Jaśkowiec, ze stratą tylko 0,3 sekundy  do Słowenki Fabjan. Sprint mężczyzn wygrał po pasjonującym finiszu Kanadyjczyk Alex Harvey, dla którego było to dopiero pierwsze pucharowe zwycięstwo. Drugi był Niemiec Josef Wenzl a trzecie Francuz Baptiste Gros.
Podziękowanie organizatorom
    Tegoroczna zima, a właściwie jej brak spowodowała, że rozegranie pucharowych zmagań w Jakuszycach praktycznie do ostatniego dnia stało pod wielkim znakiem zapytania. Tylko dzięki determinacji organizatorów i licznego grona  wolontariuszy zawody te można było przeprowadzić. Właśnie im, jak podkreślała wielokrotnie na konferencji prasowej  nasza zwycięska jubilatka z Kasiny należą się największe słowa uznania za ogromny trud, wysiłek i zaangażowanie włożone w szczególności w przygotowanie  tras biegowych.