niedziela, 2 marca 2014

XXXVIII Bieg Piastów

Ten bieg przeszedł do historii jako „najbrzydszy, najgorszy i najcięższy ale za to najpiękniejszy" - tak z przekąsem, przed każdym z biegów tegorocznego I Festiwalu Narciarstwa Biegowego do zawodników oczekujących na start  mówił Pan Julian - Komandor Biegu Piastów.

Wiosenna aura  skracała dystanse.
     W piątkowy poranek 28 lutego na skróconym dystansie 8 km wystartowało 735 biegaczy. Następnego dnia udało się organizatorom „dorobić” dodatkowe dwa kilometry trasy tak aby zawodnicy finiszowali już na Polanie a nie na Górnym Dukcie. Niestety w tym dniu wszystkim 656 biegaczom świeciło słońce, które z minuty na minutę topiło śnieg, na którego resztkach z trudem, ale można było finiszować na Polanie. W niedzielę 835 biegaczy wystartowało ponownie na skróconym do 8 kilometrów dystansie.
    W ramach I Festiwalu Narciarstwa Biegowego rozegrano jeszcze Mały Bieg Piastów oraz Nocny i Dzienny Uphil - biegi pod górę, których trasa wiodła z Polany na Samolot i z powrotem. Dwa udane starty na dyst. 8 km CL, jedyne w tym nietypowym sezonie odnotowała Katarzyna, reprezentująca Team Sport-Fotopress . W pierwszym z nich zajęła 12 miejsce natomiast w drugim, niedzielnym biegu poprawiła się o jedną lokatę. W obu tych biegach wygrała klasyfikację studentek. Miejsca uzyskane przez Katarzynę w klasyfikacji generalnej tych biegów były najwyższymi lokatami jakie uzyskali biegacze reprezentujący Opolszczyznę.
Rysy na nartach  - przywołaniem wspomnień XXXVIII Biegu Piastów.
    Od kilku dni poprzedzających nasz wyjazd do Jakuszyc obserwowaliśmy z niepokojem przez internet jak Polana Jakuszycka topnieje. Widzieliśmy także z jakim oddaniem i determinacją organizatorzy na przekór pogodzie prowadzą z nią nierówną walkę, którą w efekcie zdecydowanie wygrali. Wygranymi okazali się też ci wszyscy co nie zwątpili i pomimo wszystko stanęli do biegu. Każda rysa powstała na moich ulubionych nartach zawsze będzie przywoływać mi wspomnienia z tegorocznego startu, wcale nie tak ciężkiego ale za to niesamowitego i innego od tych w których uczestniczyliśmy w poprzednich latach.