wtorek, 27 marca 2018

Mistrzostwa Polski w Biegach Narciarskich 2018 - Jakuszyce cz. 2

W dniach 23 – 25 marca 2018 r. biegami; ze startu wspólnego,  sprintem drużynowym i biegami sztafetowymi  zakończyły się Mistrzostwa Polski w biegach narciarskich. Była to druga część mistrzostw. Pierwsza z nich odbyła się początkiem stycznia, jeszcze przed Igrzyskami Olimpijskimi. Na trasach biegowych Polany Jakuszyckiej oglądaliśmy najlepszych polskich biegaczy wśród których była szóstka naszych olimpijczyków z Pyeong Chang – Justyna Kowalczyk, Sylwia Jaśkowiec, Martyna Galewicz, Maciej Staręga oraz bracia Dominik i Kamil Bury.

Dominacja Justyny Kowalczyk i Macieja Staręgi
    Obydwoje zdobyli po 3 medale.  Obydwoje również nie startowali w pierwszej części Mistrzostw Polski.  Justyna z powodu indywidualnego toku przygotowań do Olimpiady a Maciej z powodu kontuzji. Teraz, w Jakuszycach okazali się najlepsi. Justyna wywalczyła  dwa medale złote i jeden srebrny a Maciej był najlepszy we wszystkich trzech biegach, indywidualnym, klubowej sztafecie i drużynowym sprincie.
Kowalczyk i Staręga triumfują klasykiem ze startu wspólnego.

Przewaga 2 minut Justyny Kowalczyk nad drugą na mecie Sylwią Jaśkowiec i przewaga aż 6 minut nad trzecią na mecie Urszulą Łętochą w biegu na dystansie 15 km klasykiem pokazuje jaki jest obecnie  stan polskiego zaplecza biegowego naszych pań.  Przyszłość biegów kobiecych nie jest już tak różowa jak zapowiadano jeszcze kilka lat temu, kiedy Justyna święciła swoje największe sukcesy.  Obserwując tegoroczne mistrzostwa, wcale nie będąc złośliwym śmiało można stwierdzić jeden niezaprzeczalny fakt. Postępy biegowe naszej młodzieży idą niestety w takim kierunku, który stwarza  naszej mistrzyni  długotrwałą dominację w polskich biegach narciarskich oraz  pewne i niezagrożone  miejsca na podium wszystkich imprez rangi mistrzowskiej rozgrywanych w Polsce, nawet do jej emerytury. Trochę inaczej jest u panów. Mistrz Polski w biegu na dystansie 30 km stylem klasycznym Maciej Staręga, złoto wywalczył dopiero po pasjonującym i zaciętym pojedynku  z Dominikiem Burym – ubiegłorocznym mistrzem Polski. Niewiele do tej dwójki stracił Mateusz Haratyk zdobywając brązowy medal , pokonując kilku  reprezentantów Polski – pewnych faworytów do medali.
Team sprinty dla klubów z Osieczanów i Siedlec
     Sylwia Jaśkowiec i Urszula Łętocha reprezentujące LKS Markam Wiśniowa-Osieczany wygrały sprint drużynowy. Srebrne medale wywalczyły reprezentantki AZS-AWF Katowice – Justyna Kowalczyk i Katarzyna Stokfisz a medale brązowe biegaczki MKS Istebna, Marcela Wojtyła i Eliza Rucka. W tej samej konkurencji  złote medale MP zdobyli faworyzowani zawodnicy z UKS Rawa Siedlce Maciej Staręga i Paweł Klisz. Srebro przypadło biegaczom MKS Istebna braciom Kamilowi i Dominikowi Burym a brązowe medale wywalczyli  również bracia Jan i Kacper Antolcowie reprezentanci  AZS-AWF Katowice.
Biegi sztafetowe seniorów z młodzieżowcami i juniorami w składach

O tytuły mistrzostw Polski  seniorów walczyło  11 sztafet klubowych. Sześć  sztafet kobiecych i pięć męskich. Składy sztafet  uzupełniali młodzieżowcy i juniorzy. Bez nich ta widowiskowa i emocjonująca  konkurencja by się w ogóle nie odbyła. Taki mamy obecnie stan kadry seniorskiej w polskich biegach narciarskich. Złote medale w sztafetach kobiet  4x5k m kobiet / 2xCl i 2xFT / zdobyły reprezentantki AZS-AWF Katowice a w sztafecie 4x7,5 km mężczyzn mistrzami Polski zostali biegacze UKS Rawa Siedlce.