poniedziałek, 26 listopada 2018

XXI Konferencja PZN - Szczyrk 2018


    Wydział Szkolenia Polskiego Związku Narciarskiego wraz z Akademią Trenerską Instytutu Sportu byli organizatorami corocznej konferencji dla nauczycieli W-F, instruktorów i trenerów narciarstwa klasycznego, alpejskiego i snowboardu. Tradycyjnie miejscem konferencji był Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku, który w dniach od 23 do 25 listopada gościł 108 uczestników przybyłych tu z całej Polski na szkolenie i warsztaty trenerskie.
Czy genetyka wyeliminuje doping w sporcie ?
       Pierwszym tematem konferencji było zagadnienie możliwości wykorzystywania genetyki w sporcie dzieci i młodzieży. Temat jak najbardziej na czasie. Genetyka jako nauka jest już obecnie wykorzystywana w sporcie, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Ale, też niestety mamy wiele przykładów negatywnego jej wykorzystywania w sporcie wyczynowym. Czy w przyszłości, może już niedalekiej genetyka wyeliminuje doping sportowy? Czy może nawet go zastąpić? Odpowiedź na te pytania wydaje mi się być jednoznaczna. Manipulacje genami mogą stać się kolejnym po dopingu, zabronionym i nieetycznym  sposobem na  podnoszenie poziomu sportowego w dążeniu do zwycięstw, sławy i pieniędzy. Niestety, konsekwencje takich "kuracji" genetycznych powodują nieodwracalne, negatywne  zmiany  zachodzące w organizmach  sportowców, często kończące się kalectwem a nawet śmiercią.
„Jajko niespodzianka” – rzecz o odżywkach 
     Zachowują się jak dzieci odkrywające z zachwytem swoją upragnioną niespodziankę skrytą pod warstwą czekolady. Mówimy oczywiście o młodych, niedoświadczonych sportowcach. W podobne pułapki wpadają również ich starsi, wydawałoby się doświadczeni w tym temacie koledzy, nieświadomie przyjmując  niedozwolone substancje. Producenci tych „wynalazków” stosują różnego rodzaju chwyty, triki reklamowe, zmieniają nazwy składu swoich produktów, stosują podobne etykiety na zgoła odmiennych produktach, zatajają prawdziwe proporcje wagowe składu chemicznego, na ulotkach podają nieprawdę o ich przeznaczeniu, itp. W efekcie, najbardziej i najboleśniej odbija się to na sportowcach, którzy wpadają w te przemyślane pułapki.  Jakie jest ich zdziwienie gdy wyniki kontroli antydopingowej kończą się wynikiem pozytywnym i w konsekwencji kończy się to dyskwalifikacją zawodnika. Wykład przeprowadzony przez dr hab. inż. Dorotę Kwiatkowską z Instytutu Sportu oraz  prezentacja tych substancji /jajek niespodzianek/ był w pewnym stopniu przestrogą przed możliwością pochopnego zakupu tego rodzaju wynalazków i kategorycznego zakazu ich stosowania przez sportowców.
Grupy warsztatowe
    Pozostałe tematy konferencyjne odbywały się w formie warsztatów. Były to zajęcia przeprowadzane przez trenerów związanych z różnymi formami narciarstwa, lekkiej atletyki i teorii sportu. Omawiane były tematy i zagadnienia z zakresu np. wieloletniego programu szkoleń sportowych, obciążeń fizjologicznych mięśni szkieletowych oraz  ich regeneracji, metod i form pracy w sportach zimowych. Omawiano nowoczesny warsztat pracy trenera oraz budowę i zadania mikrocyklu w treningu dzieci i młodzieży. Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia praktyczne odbywające się na hali sportowej z wykorzystaniem przyrządów. Ćwiczący trenerzy występowali tym razem w roli zawodników, którzy  pod czujnym okiem trenera klasy mistrzowskiej dr Piotra Bory przyswajali sobie tajniki przygotowywania motorycznego młodych zawodników oraz metody kształtowania szybkości i skoczności w szkoleniu dzieci i młodzieży.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz