poniedziałek, 21 września 2020

XXV Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady - Lądek Zdrój 2020

Festiwal jubileuszy, emocji i wzruszeń

      W tym roku podczas festiwalu obchodziliśmy wiele jubileuszy. Jednym z nich był jubileusz 40-lecia pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest przez Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego. Powracaliśmy wspomnieniami uczestników tamtych historycznych wypraw do  ich największych  osiągnięć w dziedzinie światowego himalaizmu. Każde z nimi spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. W przypadającą w tym roku 20-tą rocznicę śmierci Andrzeja Zawady, Lądek Zdrój uhonorował patrona festiwalu  pomnikiem, który stanął w centralnym punkcie Parku Zdrojowego. Emocjonujące i pełne wzruszeń były wystąpienia przyjaciół Andrzeja i jego małżonki Anny Milewskiej, która następnie dokonała  uroczystego odsłonięcia pomnika.

Złote Czekany 2020

        Podczas uroczystej gali wręczenia najważniejszych światowych nagród dla wspinaczy –  Złotych Czekanów zwanych często „Oskarami Gór”  przyznawanych za skalę trudności, styl wejść czy oryginalność celu wspinaczkowego, jury złożone z wybitnych alpinistów przyznało sześć Złotych Czekanów.


1.  DENIS  URUBKO  -  Gasherbrum II  -  Karakorum

2.  MAREK  HOLECEK  i  ZDENEK  HAK  za zdobycie Hamlang - Nepal 

3.  ALAN  ROUSSEAU  i  TINO VILLANUEVA za zdobycie Tengi Rangi Tau  Nepal

4. MARK  RICHEY, STEVE  SVENSON, CHRIS  WRIGHT  i  GRAHAM  ZIMMERMAN  za zdobycie Link Sar  -  Pakistan Karakorum

5. KAZUYA  HIRAIDE  i  KENRO NAKAJIMA   za zdobycie Rakaposhi  Pakistan Karakorum

6.  CATHERINE  DESTIVELLE  za całokształt dokonań


Gala Filmowa i Gala Książki

        Ceremonia rozdania nagród filmowych o tematyce górskiej oraz Gala Książki Roku odbyły się w zapełnionym do ostatniego miejsca amfiteatrze zdrojowym.

Podczas Gali Filmowej  nagrodzono twórców najlepszych produkcji w 8 kategoriach: Grand Prix,  Najlepszy film Wspinaczkowy,  Najlepszy Film o Górach Wysokich,  Najlepszy Film w kategorii Człowiek i Góry,  Najlepszy Film o Sportach Górskich,  Najlepszy Film o Przygodzie i Eksploracji,  Najlepszy film Polski,  Najlepszy Film Krótkometrażowy oraz przyznano dwie Nagrody Publiczności.

        Gala Książki Roku odbyła się w ramach Festiwalu Literatury Górskiej. Nagrodzono   autorów  książek zgłoszonych do konkursu w 9 kategoriach.
Najlepsza Książka Roku – Grand Prix,  Literatura Wspinaczkowa,  Literatura Górsko - Podróżnicza, reportaż ,  Literatura Tatrzańska,  Biografia Górska,  Przewodniki i Poradniki ,  Albumy Fotograficzne,  Literatura dla Dzieci.

       Jubileuszowy 25 Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady był najważniejszą, tegoroczną  imprezą górską nie tylko  u nas w Polsce ale i na świecie. Wydarzenie to odbywało się w dniach od 11 do 20 września w gościnnym Lądku Zdroju. Tegoroczna edycja pomimo pewnych obostrzeń epidemiologicznych była pod każdym względem rekordową i wyjątkową.  Wspaniali goście, liczne spotkania, konkursy, prezentacje, pokazy, wystawy, warsztaty wspinaczkowe, gale, projekcje, biegi górskie, pokazy umiejętności psów GOPR oraz jeszcze wiele, wiele innych atrakcji, które jak co roku przyciągały do Lądka rzesze miłośników gór.

ANNAPURNA SOUTH 1979 - NEPAL 2021 - ŚLADAMI UCZESTNIKÓW 

Wiktor SZCZYPKA i Maciej PIETROWICZ

Maciej PIETROWICZ I Krzysztof WIELICKI


      Po raz trzeci najlepsi himalaiści świata  właśnie  tu, w Lądku Zdroju odbierali swoje górskie oskary - statuetki ZŁOTYCH CZEKANÓW. My również mieliśmy przyjemność, po raz trzeci przeprowadzić z tego wydarzenia obszerną fotorelację.  Uczestniczyliśmy prawie we wszystkich festiwalowych wydarzeniach. Za każdym razem mieliśmy okazję poznawać wielu ciekawych ludzi związanych z górami. Co roku powiększa się nasz górski księgozbiór opatrzony dedykacjami gwiazd światowego alpinizmu. W tym roku naszą pozycją  nr 1 została książka Macieja Pietrowicza „ŚLADAMI UCZESTNIKÓW”, opowiadająca o pierwszej jeleniogórskiej wyprawie w Himalaje na Południową Annapurnę w 1979 roku.


        Czterdzieści lat później śladami uczestników wyprawy podążał  między innymi autor tej książki, którego ojciec - Jerzy Pietrowicz był członkiem tamtej historycznej wyprawy. W Lądku w Strefie Jelcza mieliśmy okazję osobiście poznać kilku uczestników ekspedycji z 1979 roku: Krzysztofa Wielickiego, i Wiktora Szczypkę, który był wtedy kierowcą Jelcza. Własnie takim Jelczem 315 M, wiosną przyszłego roku wyruszy z Karkonoszy w Himalaje kolejna wyprawa. Tym razem jej celem nie będzie zdobywanie kolejnych szczytów, nie mniej cel wyprawy będzie jak najbardziej szczytny. Do Nepalu perfekcyjnie wyremontowanym przez Arkadiusza Perygę, Jelczem pojedzie pomoc humanitarna dla dzieci, które ucierpiały na wskutek tragicznego trzęsienia ziemi jakie nawiedziło ten kraj w 2015 roku. Pan Arkadiusz będzie oczywiście kierowcą i mechanikiem tego zabytkowego pojazdu. Pomysłodawcy akcji - Maciejowi Pietrowiczowi oraz całemu zespołowi przygotowującemu ten projekt życzymy powodzenia, a wszystkich  namawiamy do wsparcia tego pomysłu.      

Arkadiusz PERYGA

  

więcej informacji:

www.jelczemwhimalaje.pl

www.sladamiuczestnikow.pl


Galeria: Janusz KULIŚ i Marian SAJNOG
Arkadiusz PERYGA

Catherine DESTIVELLE - Złoty Czekan za całokształt - PIOLET DOR CARRIERE 

Catherine DESTIVELLE

Catherine DESTIVELLE

Bartek BARGIEL i  Janusz GOŁĄB

Leszek CICHY

Leszek CICHY


Maciej PIETROWICZ i Krzysztof WIELICKI

Aleksandra TAISTRA


Anna MILEWSKA - ZAWADA

Krzysztof WIELICKI i Leszek CICHYMarek HOLECEK i Zdenek HAK 

Catherine Destivelle i Kinga BARANOWSKA zdobywczyni 9 ośmiotysięczników

Denis URUBKOPiotr PUSTELNIK - prezes Polskiego Związku Alpinizmu


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz