wtorek, 15 czerwca 2021

Korona Parku Krajobrazowego - GÓRY OPAWSKIE

 

Wyżej niż Mount Everest

        Odznaka  pod nazwą  „Korona Parku Krajobrazowego Góry Opawskie” została ustanowiona 1 kwietnia 2021 roku przez Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych.  Jest to 19 szczytów Gór Opawskich. Kolejność ich zdobywania jest dowolna a czas  nieograniczony. Najwyższą górą  Korony Parku Krajobrazowego Góry Opawskie  jest   Biskupia Kopa – 890m n.p.m. Ponadto w skład korony wchodzą: Srebrna Kopa, Zamkowa Góra, Średnia Kopa, Szyndzielowa Kopa, Bukowa Góra, Przednia Kopa, Długota, Olszak, Krzyżowa, Kobylica, Wróblik, Okopowa, Lipowiec,  Wężowa, Święta Góra, Trupina, Kapliczna Góra i Kozia Góra. Zdobywając KPK Gór Opawskich musimy w sumie pokonać wysokość 8889 m czyli wspiąć się na wysokość o 41 metrów wyższą od Mount Everestu.   

Team Sport-Fotopress - trzecia górska korona

     Na zdobycie kolejnej górskiej korony potrzebowaliśmy jednego miesiąca. Przygodę zdobywania odznaki  rozpoczęliśmy bez specjalnych  przygotowań i aklimatyzacji ale zawsze z naładowanym smartfonem i aerozolem  na kleszcze. Smartfon z mapą i GPS okazał się być niezbędnym  ponieważ nie przez wszystkie góry przechodzą szlaki turystyczne. Te usytuowane z dala od oznakowanych szlaków  bardzo łatwo odszukiwaliśmy dzięki aplikacjom zainstalowanym w naszych smartfonach. Wtedy bez problemu namierzaliśmy  wierzchołek   oraz tabliczkę z nazwą góry. Z marszu  w dniu 8 maja trasą z Jarnołtówka weszliśmy na  pierwsze dwie góry;  Krzyżową i Olszak. Jednego popołudnia udało nam się zaliczyć cztery góry; Lipowiec, Gajną, Długotę i Wróblik. Zdobywanie korony zakończyliśmy 6 czerwca udanym atakiem szczytowym  z obozu w Pokrzywnej na dwie ostatnie, najwyższe góry korony naszych „lokalnych Himalajów”: Srebrną Kopę i Biskupią Kopę. Na szczycie Kopy razem z przyjacielem Mirkiem uczciliśmy zdobycie kolejnej  klubowej korony zimnym czeskim Pilsnerem. Jest to już trzecia korona zdobyta przez nasz Team, wcześniej zdobyliśmy Koronę Sudetów i Koronę Gór Polski.

       Po zweryfikowaniu naszej akcji w dniu 15 czerwca, w siedzibie Parku Krajobrazowego w Pokrzywnej otrzymaliśmy pamiątkowe certyfikaty o numerach 57, 58 i 59 (kolejność  zdobycia korony) oraz odznaki i pamiątkowe gadżety za które serdecznie dziękujemy.

Biskupia Kopa - 890m

Bukowa - 507m

Długota - 457m

Gajna (Wężowa) - 356m

Kapliczna Góra - 320m

Kobylica - 395m

Kozia Góra - 316m

Krzyżówka (Krzyżowa) - 427m

Lipowiec - 370m

Okopowa - 388m

Olszak - 453m

Przednia Kopa - 495m

Srebrna Kopa - 785m

Szyndzielowa Kopa - 533m

Trupina - 331m

Wróblik - 396m

Zamkowa Góra - 571m

Średnia Kopa - 543m

Święta Góra - 354m

W siedzibie Parku Krajobrazowego Góry Opawskie w Pokrzywnej

Ekspozycja w siedzibie Parku Krajobrazowego Góry Opawskie
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz