sobota, 28 sierpnia 2021

Rajd Rowerowy Śladami Legend Prudnickiego Kolarstwa

 

    W sobotę 28 sierpnia odbył się w Prudniku ”Rajd Rowerowy Śladami Legend Prudnickiego Kolarstwa”.  Po uroczystym odsłonięciu pomnika jednej z największych gwiazd światowego kolarstwa i jednej z legend prudnickiego sportu rowerowego, niezapomnianego  Staszka Szozdy, barwny korowód rowerzystów wyruszył na  15 kilometrową trasę rajdu prowadzącą  ulicami miasta, alejkami w parku, duktami leśnymi do  Dębowca, dalej przez las do Trzebiny, klasztor a potem już tylko do mety usytuowanej na boisku przy szkole rolniczej. Tam lekko przemoczeni uczestnicy rajdu  odbierali swoje pakiety startowe, pamiątkowe dyplomy oraz byli dekorowani przez starostę okolicznościowym medalem. Była tradycyjna grochówka, pyszna kawa z ekspresu oraz  słodycze i popcorn dla najmłodszych. Organizatorzy przygotowali również wiele atrakcji sportowo - zręcznościowych zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

Moda na kolarstwo – nadzieja w najmłodszych

    Obecnie w Prudniku nie ma już klubu kolarskiego. Jest jednak nadzieja na to, że w niedalekiej przyszłości taka sekcja powstanie. Jest ku temu odpowiednia atmosfera i odpowiedni klimat, trzeba to tylko wykorzystać. Nadzieja jest właśnie w tych najmłodszych, którzy jak widzę już teraz pod opieką swoich rodziców korzystają z chęcią i zapałem z różnych form rekreacji rowerowej.  Ich dziecięcy  zapał, predyspozycje i pomoc najbliższych,  stwarzają im wspaniałe możliwości do rozpoczęcia regularnych treningów a tym samym  do rozpoczęcia pięknej przygody związanej z kolarstwem wyczynowym.

  To oni  już niebawem mogą pójść w ślady niezapomnianych prudnickich kolarzy i ich legendarnych sukcesów jakich dostarczali nam latami;   Staszek Szozda, Franek Surmiński, Edek Barcik,  Marek Kuglin czy  Andrzej Zając oraz wielu, wielu innych kolarzy, wychowanków prudnickich klubów odnoszących sukcesy w wielu wyścigach  w różnych kategoriach wiekowych. Prudniczanie pamiętają; Witkowskiego, Jagielskiego. Paradowskiego, Mazepę, Trojanowskiego, Stllera, Orzechowskiego, Wiśniewskiego, Pasciaka, Babulę i Nikandrowa. To oni są tą legendą, to ich właśnie upamiętniał ten rajd.

Najlepsi z najlepszych

Stanisław Szozda – dwukrotny, srebrny  medalista olimpijski. Dwukrotny mistrz świata, srebrny medalista MŚ oraz dwukrotny brązowy medalista mistrzostw świata. Mistrz Polski, zwycięzca Wyścigu Pokoju i Wyścigu Dookoła Polski.

Edward Barcik – srebrny medalista olimpijski i brązowy medalista MŚ.

Franciszek Surmiński –  mistrz Polski oraz dwukrotny wicemistrz Polski i dwukrotny brązowy medalista  MP w kolarstwie przełajowym. Uczestnik mistrzostw świata. 

Andrzej Zając - złoty medalista Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie.

Marek Kuglin - reprezentant Polski, uczestnik wyścigu Dookoła Polski

Galeria:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz