niedziela, 11 września 2022

27 Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady 2022 w roku Wandy Rutkiewicz

 

     27 Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady przeszedł do historii.  Przez cztery dni  Lądek Zdrój gościł miłośników gór przybyłych tu z całej Polski oraz z różnych zakątków świata. Nie sposób było ogarnąć w ciągu czterech festiwalowych dni  blisko 200  wydarzeń przygotowanych przez organizatorów dla przybyłych gości. Wybór był naprawdę trudny. Od rana do późnych godzin nocnych w różnych miejscach Parku Zdrojowego odbywały się spotkania, wystawy, projekcje filmów, pokazy, instruktaże oraz przeróżne kiermasze i występy zespołów muzycznych.  Odbywały się tu również finalne festiwalowe gale.  Gala rozdania  "Nagród Taternika”. Gala na najlepszy „ Górski Film Roku 2022” i gala na „Książkę Górską Roku 2022”. Ponadto startowały stąd i okolicznych miejscowości wycieczki górskie i wyprawa rowerowa oraz miały tu swój start i metę dwa festiwalowe biegi górskie.

Wanda Rutkiewicz  - pierwszy Polak na najwyższej górze ziemi


   A wszystko to w Roku Wandy Rutkiewicz naszej najlepszej himalaistki, która 16 października 1978 roku jako pierwszy Polak zdobyła  Mount Everest – dokładnie w tym dniu w którym kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża Jana Pawła II. Kilka lat później podczas audiencji  Jan Paweł II otrzymał od Wandy kamień z Everestu. Dziękując powiedział „dobry Bóg tak chciał, że tego dnia zaszliśmy tak wysoko”. Pani Rutkiewicz zdobyła jeszcze siedem innych ośmiotysięczników. Zginęła tragicznie 13 maja 1992 roku na stokach Kanczendzongi.

Książka Górska Roku 2022


  Do konkursu zgłoszono 58 publikacji. Nagrodzono siedmiu autorów w sześciu konkursowych kategoriach: 1. Non-Fiction 2. Literatura Fikcjonalna 3. Biografie, Eseje, Szkice, Opracowania Naukowe i Popularnonaukowe 4. Przewodniki i Informatory 5. Albumy 6. Literatura dla Dzieci

Górski Film Roku 2022


     Górskie produkcje filmowe nagrodzono w 9 kategoriach oraz przyznano dwa wyróżnienia. Nagrodzone kategorie to: Najlepszy Film Krótkometrażowy, Najlepszy Film o Przygodzie i Eksploracji, Najlepszy Film o Sportach Górskich, Najlepszy Film w kategorii Człowiek i Góry, Najlepszy Film Wspinaczkowy, Najlepszy Film w kategorii Góry Wysokie, Najlepszy film Polski, Grand Prix i Nagroda Publiczności.

Nagroda Taternika im. Jerzego Kukuczki


     Nagrody te przyznawane są od 2018 roku  w różnych kategoriach. W tym roku „Czekany Zaruskiego” otrzymali: Marian Bała, Marek Raganowicz oraz wyprawa w składzie Ryszard Pawłowski, Janusz Gołąb, Jan Muskat i Adam Potoczek.

Młode Góry


   To festiwal przygotowany specjalnie dla dzieci. Dedykowany najmłodszym miłośnikom gór.

Festiwalowe Wyprawy Górskie

Wyprawa na Trojak z burmistrzem Lądka Zdroju Romanem Kaczmarczykiem wraz z  Horią Colibasanu i Alexem Txikonem.

Wyprawa na Suchoń z Agną Bielecką oraz wyprawa na Śnieżnik z Leszkiem Cichym i Krzysztofem Wielickim

Festiwalowe Biegi Górskie


   Rozegrano dwa biegi w ramach cyklu corocznych biegów o Koronę Himalajów i Karakorum. W pierwszym z nich The North Face Broad Peak Run na dystansie 8051 m wystartowało 63 biegaczy a w drugim The North Face Makalu Run na dystansie 8481 m wystartowało 45 biegaczy.

Wyprawa rowerowa

Z Adamem Bieleckim himalaistą, alpinistą i taternikiem tym razem na rowerze. Tym razem 55-kilometrowa wycieczka po przepięknych trasach rowerowych Gór Złotych i Bialskich prowadząca pograniczem polsko-czeskim.

Goście Festiwalu Górskiego

Alex TXIKON z Hiszpanii zdobywca 11 ośmiotysięczników

    Justyna Kowalczyk-Tekieli wraz z mężem – mistrzyni olimpijska i świata. Czterokrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli w biegach narciarskich. Zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum, zdobywcy Korony Ziemi oraz zdobywcy wielu ośmiotysięczników – Alex Txikon z Hiszpanii, Horia Colibasanu z Rumunii czy Mick Fowler z Anglii oraz silna grupa polskich himalaistów – Monika Witkowska, Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy, Piotr Pustelnik, Adam Bielecki i wielu, wielu innych.


    Tak jak co roku i tym razem mieliśmy okazję spotkać się z naszym kolegą Maciejem Pietrowiczem z Jeleniej Góry, kierownikiem i uczestnikiem wyprawy „ Śladami Uczestników” w Himalaje reaktywowanym Jelczem z lat 70-tych. Do Lądka wrócimy już niebawem. Mamy w planie udział w kilku rajdach rowerowych organizowanych przez UM w Stroniu. Wtedy skorzystamy  z wypożyczalni rowerów znajdującej się przy ulicy Sportowej 2 przy pensjonacie „U Ireny„ oferującej niezawodny sprzęt  marki Kross o tradycyjnym napędzie jak i coraz bardziej  popularne E-Bike.

Galeria:
Leszek CICHY - zdobywca Korony Ziemi

Leszek CICHY - pierwszy zimowy zdobywca Mount Everestu


Justyna Kowalczyk-Tekieli z małżonkiem Kacprem


Podobno można nieźle się obłowić w Górach Złotych

sprawdzone - prawdziwe złoto..tyle karatów i jak się błyszczy
 
Leszek WIELICKI - zdobywca Korony Himalajów i Karakorum

Maciej PIETROWICZ - uczestnik wyprawy w Himalaje "ŚLADAMI UCZESTNIKÓW"
Monika WITKOWSKA - zdobywczyni Korony Ziemi i 4 ośmiotysięczników


Mick Fowler - Anglia - alpinista i pisarz, zdobywca 3 Złotych Czekanów

Alex TXIKON z Hiszpanii, wybitny himalaista 

na szczęście ratownicy byli w pobliżu....Adam Bielecki - Himalaista, alpinista i taternik oraz miłośnik górskich wypraw rowerowych

 Ania odbiera nagrodę za najlepszą książkę w kategorii "Literatura dla Dzieci"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz