poniedziałek, 21 listopada 2022

Ivan Fila - "Jeseniki - Czas, zmienny obraz wieczności"

 

     Ivan Fila – czeski reżyser, scenarzysta, fotografik i pisarz. Urodził się 24 grudnia  1956 roku w Pradze. W roku 1977 przeniósł się do Niemiec. Tam na Wydziale Filmowym Uniwersytetu w Kolonii uzyskał dyplom z reżyserii i scenopisarstwa.

Złote Globy – 55 Festiwal Filmowy – „Lea” – „Titanic” – Angelina Jolie.......

  Zanim zadebiutował filmem  „LEA” kręcił w Niemczech filmy dokumentalne i krótkometrażowe. Do najlepszych zaliczyć można produkcje pt. Vaclav Havel, Bajka Bohemy, Szantaż Hitlera, Kroki w Labiryncie, Mgła, Joszka Fischer czy Opowieści z Innego Świata W roku 1996 wyreżyserowana przez Ivana Filę „Lea” zdobyła wiele nagród na europejskich festiwalach filmowych  w Wenecji,  Brukseli czy Londynie oraz zdobyła nagrodę  Czeskich Lwów. W roku 1997 na Festiwalu Filmowym w Los Angeles „Lea”  została nominowana do Złotych Globów w kategorii filmów nieanglojęzycznych.

    Był to rok "TITANICA" nic więc dziwnego, że film ten na 55 Festiwalu Filmowym w Los Angeles zdobył najwięcej nagród i nominacji. Titanic wygrał w kategorii na najlepszy film, a James Cameron otrzymał statuetkę za reżyserię. Kolejne dwie statuetki  Titanic zainkasował za najlepszą ścieżkę dźwiękową, a Celin Dion otrzymała nagrodę za piosenkę do filmu. Ivan Fila był obecny w Hollywood. Tego dnia  Beverly Hilton Hotel szczególnie jasno lśnił w blasku tak wielu gwiazd światowego kina, wybitnych reżyserów i aktorów  Wymienię tu kilkanaście nazwisk aktorów znanych nam bardzo dobrze z przeróżnych ról filmowych:  Peter Fonda, Jack Nicholson, Helen Hunt, Burt Reynolds, Kim Basinger, Angelina Jolie, Jodie Foster, Kate Winslet, Leonardo di Caprio, Jim Carey, Dastin Hoffman, Jenifer Lopez, Julia Roberts Antony Hopkins Jon Voight, Robin Williams, Steven Spielberg, Meryl Streep czy Jack Lemon.

 "Król Złodziei"  i  angaż u Stevena Spielberga


     Kolejny film Ivana Fili „KRÓL ZŁODZIEI” został również nagradzany na wielu festiwalach w Europie i Ameryce. Otrzymał miedzy innymi nagrody na najlepszy film  na festiwalach w St. Petersburgu – Srebrnego Gryfa i nagrodę Adolf Grimme Awards w Niemczech. Na Festiwalu w Phoenix "Król Złodziei" zdobył nagrodę publiczności. Najwięcej jednak  nagród zdobyła produkcja Ivana Fili na Festiwalu w Czechach. "Król Złodziei" zdobył w Pradze cztery Czeskie Lwy oraz 11 nominacji.

   Sukcesy filmowe czeskiego reżysera miały niewątpliwie duży wpływ na to, że został zaproszony i zatrudniony  przez Stevena Spielberga do napisanie scenariusza filmowego dla wytwórni filmowej DreamWorks.

Książki i albumy –  „Jeseniky”  i  „Stromy do nebe” – „Drzewa do nieba”     Ivan Fila jest autorem wielu książek i albumów. Za namową mojego przyjaciela, księgarza Zygmunta Raby nabyłem pierwszy tom książki Ivana Fili pt.  „Jeseniky Cas ten pohybliwy obraz vecnosti”. /Jeseniki czas, zmienny obraz wieczności /


     Jest to album w którym  czarno –białe impresje wykonane w Jesenikach   wpisywane są w poruszające ludzkie losy. Ukazują  niezwykłe historie minionych lat,  dziejowych tragedii i niesprawiedliwości mających miejsce tu w tych przepięknych Jesenikach.  Zafascynowany lekturą już kilka dni później 22 lutego miałem okazję być na polskiej promocji tej książki. Oczywiście otrzymałem pamiątkową dedykację i autograf  autora. Nie mogłem przy okazji  nie zapytać Ivana o jeden nurtujący mnie problem. A mianowicie, dlaczego w swoim albumie nie napisał nic o naszej Kopie Biskupiej,  jej historii i ludziach związanych z tą górą?  Odpowiedział mi wtedy, że jest już dopracowywany  drugi tom książki. Nie dowierzałem. Nadmienił,  że będzie wydany również po Polsku i na pewno będzie tam rozdział poświęcony Kopie Biskupiej.  To mnie bardzo ucieszyło.  Kolejne spotkanie z Ivanem odbyło się już u mnie w domu w trakcie realizowania jego projektu i zbierania materiału do rozdziału poświęconego Kopie Biskupiej. Byłem trochę zaskoczony jego pomysłem połączenia historii Kopy Biskupiej z mozolna pracą  Mirka Petrika związaną z budową schroniska,  z Krzyżem Pojednania oraz  moją pielgrzymką rowerową do Watykanu, do papieża Jana Pawła II. Ivan nie zdradził mi do końca swojej koncepcji a ja byłem niezmiernie ciekaw połączenia tych wątków w jednym opowiadaniu.  Kolejny raz spotkaliśmy się 16 września w Zlatych Horach podczas promocji drugiego albumu pt. „Stromy do nebe”  a ostatnio 21 listopada w Głuchołazach podczas promocji polskiego wydania tej książki po polsku pt. "Drzewa do nieba”. 

Pierwszy tom "Jeseniky" otrzymał m.in. nagrodę im. Miroslava Ivanowa przyznawaną najlepszym publikacjom literatury faktu i został  wydany w 70 krajach. Album osobiście    od autora otrzymała na spotkaniu w Hanowerze prezydent Słowacji pani Zuzana Caputova.

Galeria:


Specjalna dedykacja dla pani  Zuzany Caputovej - prezydent Słowacji 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz