niedziela, 30 lipca 2023

Czech Tour 2023 – UCI Europe Tour

Wyścig kolarski  Czech Tour rozgrywany był w dniach od 27 -30 lipca w Kraju Olomouckim, kilka dni po zakończeniu największego na świecie wyścigu kolarskiego Tour de France. W związku z tym na starcie Czeskiego wyścigu nie należało się  spodziewać największych sław światowego kolarstwa  i  co do tego nie było żadnych wątpliwości. Z jednym wyjątkiem. Ale jakim? Na starcie Czech Tour stanął Chris FROOME reprezentujący barwy Izraelskiej grupy zawodowej „Israel – Premier Tech”

Czech Tour  -  4 etapy, 4 lotne finisze i 10 górskich premii

W wyścigu wzięło udział 21 zawodowych ekip z całego świata. Wyścig wygrał reprezentant Niemiec Florian  LIPOWITZ  Bora – Hansgrohe.

I miejsce  Adam  Toupalik  Czechy    -  Elkov-Kasper

Christopher  Froome – gwiazda wyścigu nr startowy „ 31”

Czterokrotny zwycięzca  Tour de France. Dwukrotnie stawał na  najwyższym podium Hiszpańskiej Vuelty. Raz wygrał wyścig Giro Italia. Tym razem, w tym wyścigu nie był zaliczany do grona faworytów,  walczących o generalkę, zwycięstwa etapowe czy pozostałe  klasyfikacje.  Lata świetności Chrisa wydawało by się minęły. Nie mniej jego osoba nadal przyciąga liczne rzesze sympatyków kolarstwa. Widać to było tu w Czechach,  na starcie, trasie i metach wszystkich etapów Czeskiego wyścigu. Chris Froome  w swojej przebogatej karierze  wygrał 14 etapów trzech największych „tourów„ Zdobył 2 brązowe medale Igrzysk Olimpijskich w jeździe indywidualnej na czas oraz  3 brązowe medale Mistrzostw Świata - jeden w jeździe indywidualnej na czas i dwa w jeździe drużynowej.