niedziela, 6 sierpnia 2023

FIS Ski Jumping Grand Prix - Szczyrk 2023

 

    Szczyrk –  jest już po raz drugi gospodarzem Letniej Grand Prix w skokach narciarskich. W roku 2011 miałem przyjemność przeprowadzać również fotorelację z tych zawodów. Całe podium  zdominowali  wówczas najwięksi mistrzowie skoków narciarskich .  Na skoczni  SKALITE HS-104 zwyciężył Thomas Morgenstern przed Gregorem Schlierenzauerem i Kamilem Stochem. A jak było w tym roku w Szczyrku pierwszego dnia zawodów w relacji poniżej…..

„ Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta” – wygrana Bułgara Zografskiego

    Pierwszy sobotni konkurs wygrał reprezentant Bułgarii Vladimir Zografski, który po pierwszej serii zajmował dopiero 9 miejsce. Kapitalny, rekordowy  skok / rekord skoczni / w serii finałowej na odległość 106,5 m zapewnił mu zwycięstwo w zawodach. Kolejne trzy miejsca zajęli Polacy. Podium uzupełnili Alek Zniszczoł i Piotr Żyła a tuż poza podium na 4 miejscu zakończył rywalizację powracający do niezłej  formy Maciek Kot. Zdecydowanym liderem tegorocznego cyklu LGP po trzech konkursach jest podopieczny polskiego trenera Grzegorza Sobczyka  - Bułgar Vladimir Zografski – 280 pkt. Najlepszy z Polaków Alek Zniszczoł zajmuje 3 miejsce – 136 pkt. Do rozegrania cyklu pozostały jeszcze zawody w Rasnovie HS-97,  w Hinzenbach HS-90 i w Klingenthal HS-140.

Historia Letniej Grand Prix – FIS Ski Jumping Grand Prix

    Zawody tego cyklu po  raz pierwszy  rozegrano w roku 1994. W Polsce rozgrywane były na skoczniach w Zakopanem, Wiśle i w Szczyrku. Polacy są zdecydowanymi dominatorami większości klasyfikacji LGP.

    Najwięcej razy w klasyfikacji generalnej LGP triumfował Dawid Kubacki – 4 razy. Do niego również należy rekord wygranych konkursów skoków w ramach LGP – 14 razy. Do Adama Małysza należą dwa inne rekordy. Pierwszy z nich to największa ilość miejsc na podium w klasyfikacji generalnej cyklu LGP -6 razy i największa ilość miejsc na podium w konkursach LGP – 28 razy. Kamil Stoch jest na pierwszym miejscu klasyfikacji zdobytych punktów w LGP – 3439 pkt. Polacy triumfowali w klasyfikacji  generalnej LGP – 8 razy i zdobywali  do tej pory najwięcej pierwszych miejsc w konkursach LGP – 49 razy. Tutaj w Szczyrku i w całym  tegorocznym cyklu  nasi skoczkowie, mam taką nadzieję również dołożą coś do tego wspaniałego dorobku.

Stefan Hula  -  podziękowania za karierę sportową

    Kariera Stefana, jego występy indywidualne i w drużynie to prawdziwa sinusoida. Góra i dół. Były skoki perfekcyjne i denerwujące. Zdarzały się wspaniałe występy jak i żenujące krótkie skoki. Największe swoje osiągniecia miał w występach drużynowych.  Pierwszym jego sukcesem  był  srebrny medal zdobyty na mistrzostwach świata juniorów a później już w jako senior wywalczył razem z kolegami brązowy medal olimpijski i brązowy medal mistrzostw świata. Jeden raz był mistrzem Polski.

Galeria:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz