niedziela, 8 września 2024

29 Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady – Lądek Zdrój 2024

 

„ można przeżyć życie w jednym dniu ale co zrobić z pozostałym czasem”

   Aż 335 wydarzeń w cztery dni. Czyli praktycznie można przeżyć cały rok w Lądku w 4 dni. Ale co zrobić z pozostałym czasem? Przez pozostałe 361 dni należy być w górach… wspinać się, zdobywać, podróżować. A przez te cztery pozostałe dni roku słuchać o nich i opowiadać  tutaj w Lądku.

 Reinhold Messner  - gwiazda  festiwalu

Reinhold Messner – 80-letni włoski alpinista, himalaista i podróżnik. Jako pierwszy człowiek na świecie w roku 1986 zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Zajęło mu to 16 lat. Jest również zdobywcą Korony Ziemi oraz zdobywcą bieguna południowego.  Podczas  prelekcji w Lądku Zdroju najbardziej utkwiły mi w pamięci jego spostrzeżenia na temat himalaizmu. Jego zdaniem alpinizm nie jest sportem ponieważ jak twierdzi osiągnięcia w nim nie są wymierzalne. Zawsze najbardziej interesuje Go fakt, kto do jakich celów dąży i czy wróci żywy. Uważa, że tradycyjni wspinacze jeszcze są ale jest ich coraz mniej. W Lądku zdominował dwa wydarzenia. Prelekcję „ Nanga Parbat – najważniejsza dla mnie góra”. - ponad 3 tysiące widzów oraz podpisywanie swoich książek – kolejka o długości kilkuset metrów.

Martyna Wojciechowska – po latach ponownie na festiwalu

Martyna Wojciechowska – dziennikarka, podróżniczka, działaczka społeczna i autorka filmów dokumentalnych. W Lądku zapełniła po brzegi salę prelekcją pt. „NIEMOŻLIWE NIE ISTNIEJE czyli o tym co mi w życiu nie wyszło i dlaczego wyszło to na dobre”.  Zresztą zapewne wielu z nas tego doświadczyło. Przez kilka godzin w strefie WOLFSKIN podpisywała książki oraz rozdawała swoim sympatykom fotografie z autografem. Kolejnego dnia poprowadziła  dyskusję po premierze filmu o Wandzie Rutkiewicz - "Ostatnia Wyprawa". Film ten zdobył festiwalową Nagrodę Publiczności.

Aleksandra Mirosław i Aleksandra Kałucka – medalistki IO Paryż 2024

Wspinaczka na czas jest nawą konkurencją olimpijską. I od razu stała się Polską konkurencją za sprawą dwóch pań o tym samym imieniu. Aleksandra Mirosław – została mistrzynią  olimpijską a Aleksandra Kałucka zdobyła medal brązowy. Amfiteatr został zapełniony do ostatniego miejsca a panie i ich trenerzy opowiadali o przygotowaniach do igrzysk o samych igrzyskach oraz o planach sportowych na kolejne lata. Ola Mirosław jest aktualną rekordzistką świata 6.06 sekundy. Test dominatorką tej konkurencji. . Od roku 2021 poprawiała swój rekord świata aż 9 razy  Rekord życiowy Ali Kałuckiej wynosi 6.38 i został ustanowiony na Igrzyskach w Paryżu.   Ściana do wspinaczki ma 15 metrów wysokości i jest odchylona od pionu o 5 stopni. Trzeba na nią wejść a raczej jak najszybciej wbiec..

Misja ratunkowa pod Annapurną - Adam Bielecki i  Mariusz Hatala

Kolejne uratowane życie przez Adama Bieleckiego. 27 stycznia 2018 roku wraz z kolegami uratował Francuzkę Elizabeth Revol sprowadzając skrajnie wyczerpaną  prawie z samego szczytu Nanga Parbat z wysokości 7200 mnpm. Tym razem wraz z Mariszem Hatalą  30 kwietnia 2023 roku uratowali indyjskiego himalaistę Anurraga Moloo, który schodząc z Annapurny  na wysokości 5800 m wpadł do 70 metrowej szczeliny lodowej. W Lądku, w ostatnim dniu festiwalu doszło do wzruszającego spotkania Adama, Mariusza i uratowanego Anurraga.  Na zaproszenie organizatorów przybyła również ambasador Indii w Polsce pani Nagma Mohamet Mallick, która w imieniu rządu Indii podziękowała naszym himalaistom  za uratowanie życia swojemu rodakowi.

Galeria:









































































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz