niedziela, 20 marca 2016

Mistrzostwa Polski w Biegach Narciarskich - Jakuszyce 2016

Jak odmienne były to Mistrzostwa Polski od tych, które pamiętam z roku 2010. Przed sześcioma laty Polanę Jakuszycką oblegały rzesze kibiców, przybyłych tu za sprawą Justyny Kowalczyk. Teraz polana świeciła pustkami. Zawodnikom kibicowali jedynie trenerzy, działacze, serwismeni rozstawieni na trasie oraz koledzy z klubów. Przedstawicieli mediów można było policzyć na palcach jednej ręki. A licznie przybyli tu na przedświąteczny weekend miłośnicy biegówek tylko sporadycznie zatrzymywali się żeby zobaczyć co się tutaj w ogóle dzieje.

Sylwia Jaśkowiec i Maciej Staręga - mistrzami sprintów
   Obydwoje zdominowali biegi sprinterskie zdobywając złote medale w biegach indywidualnych rozgrywanych techniką dowolną  oraz w sprincie drużynowym  stylem klasycznym. Z całym szacunkiem dla Sylwii, która wraca po ciężkiej kontuzji do mistrzowskiej formy  i  Macieja - jedynego naszego reprezentanta punktującego w Pucharze Świata.
Urszula Łętocha -  kolekcjonerką medali Mistrzostw Polski
      Pierwszy medal tych mistrzostw – złoty zdobyła wraz z koleżanka klubową Sylwią w sprincie drużynowym seniorek. Drugi medal, srebrny, wywalczyła indywidualnie. Trzeci zdobyła zostając mistrzynią Polski młodzieżowców. Trzeciego dnia mistrzostw Ula zdobyła dwa złote medale  w biegach  dystansowych,  na 15 km seniorek  FT i w biegi na dystansie  5 km  FT w kategorii młodzieżowców.
   Pomimo tego, że mistrzostwa zostały zorganizowane perfekcyjnie na świetnie przygotowanych trasach i  sprawnie przeprowadzone nie cieszyły się zainteresowaniem. Zabrakło podstawowej informacji. Media ogólnokrajowe, te które w pierwszej kolejności dostają akredytacje na zawody wyższej rangi organizowane w kraju nie przejawiły żadnego zainteresowania Mistrzostwami Polski. W Szklarskiej Porębie np. widoczne były plakaty Wyścigów Psich Zaprzęgów  „Border Rush” rozgrywanych w Jakuszycach a nie było żadnej informacji o imprezie mistrzowskiej PZN. To jedna strona medalu. Druga strona - to obsada i poziom mistrzostw. Maciej Staręga jest jedynym  reprezentantem Polski  sklasyfikowanym w zawodach Pucharu Świata, dopiero  na 65 miejscu  oraz jedyna Polka,  Justyna Kowalczyk, która zdobyła w tej klasyfikacji 598 pkt  i  zakończyła sezon na  16 miejscu..  Rozgrywane równolegle z Mistrzostwami Polski - Mistrzostwa Karkonoszy zgromadziły na starcie w kategoriach wiekowych odpowiednio: 2, 7, 5 i 7 juniorów – to o czymś świadczy i daje dużo do myślenia.