niedziela, 5 czerwca 2016

Wyścig Pokoju 2016

Pierwszy etap tegorocznego Wyścigu Pokoju z Jesenika do Rymarova o długości 133 km wygrał po pasjonującym finiszu reprezentant Austrii Daniel AUER. Drugie miejsce zajął Holender Bob OLIESLAGERS a trzecie reprezentant Polski Michał PALUTA, podopieczny trenera Marka LEŚNIEWSKIEGO. Jest to drugie podium reprezentanta Polski w reaktywowanym, odbywającym się od 4 lat Wyścigu Pokoju w kategorii U-23. Przed dwoma laty na rozgrywanym na tej samej trasie, pierwszym etapie najszybszym był Przemek Kasperkiewicz. Jutrzejszy, bardzo trudny, górski etap z metą na wysokości 1350mnpm i dwunastokilometrowym podjazdem na Mravenecnik może rozstrzygnąć o losach całego wyścigu.

2 etap - zwycięstwo Francuza na Mravenecniku
      Drugi etap Wyścigu Pokoju przyniósł zmiany we wszystkich klasyfikacjach. Końcówka etapu z 12 kilometrowym, selektywnym podjazdem na Dlouhe Strane / 1350mnpm / wyłoniła nowego lidera wyścigu, którym został zwycięzca etapu, Francuz Dawid Gaudu. Drugi linie mety minął Anglik Hart Tao Geoghegan, a trzecie miejsce zajął Kilian Frankiny ze Szwajcarii. Najlepszym z Polaków był Michał Paluta, który stracił do zwycięzcy 2 min i 11 sekund – zajmując 22 miejsce. W klasyfikacji generalnej wyścigu prowadzi Francuz Dawid Gaudu. Jego przewaga nad reprezentantem Anglii jest niewielka i wynosi 7 sekund. Natomiast trzeci w generalce, zawodnik ze Szwajcarji traci do reprezentanta Francji 8 sekund.
3 etap - David Gaudu zwycięzcą wyścigu
       Ostatni etap tegorocznego Wyścigu Pokoju wygrał reprezentant Belgii Bjorg Lambrecht wyprzedzając na finiszu Norwega Markusa Hoelgaarda i Włocha Giovanni Carboni. Tuż za tą trójką kolarzy linię mety przekroczyli liderzy wyścigu, Tak więc najdłuższy 160 kilometrowy etap nie przyniósł zmian w klasyfikacji generalnej, która ukształtowała się po drugim etapie.
     W Wyścigu Pokoju 2016 wystartowały 22 narodowe ekipy z całego świata. Do mety dojechało 102 kolarzy. Wyścig wygrał reprezentant Francji DAVID GAUDU przed Brytyjczykiem HART TAO GEOGHEGAN i Szwajcarem KILIANEM FRANKINY. Na 18 miejscu został sklasyfikowany najlepszy z Polaków Michał Paluta ze stratą do zwycięzcy 3 min i 10 sekund. Klasyfikację drużynową wygrali reprezentanci Włoch przed Anglią i Belgią. Polacy zajęli 7 miejsce. Najlepszym „góralem” został Holender Adrian Janssen z dorobkiem 22 pkt a drugie miejsce zajął Michał Paluta gromadząc 13 pkt. Klasyfikację punktową wygrał zwycięzca wyścigu David Gaudu – 39 pkt. Dziesiąte miejsce zajął Michał Paluta – 16 punktów, który był niewątpliwie najlepszym zawodnikiem naszej ekipy podczas tegorocznego Wyścigu Pokoju.