poniedziałek, 4 września 2017

Letnie Mistrzostwa Polski w biathlonie na nartorolkach - Duszniki Zdrój 2017

Dusznicka Arena ponownie była gospodarzem Letnich Mistrzostw Polski w Biathlonie na nartorolkach. Tegoroczne mistrzostwa rozegrane zostały w dwóch konkurencjach: biegach sprinterskich i biegach na dochodzenie juniorów młodszych, juniorów i seniorów. Sobotnie biegi sprinterskie juniorów i seniorów rozegrane zostały wieczorem przy sztucznym świetle co niewątpliwie dodawało pewnego uroku zawodom,  ale niestety  dość skutecznie utrudniało pracę fotoreporterom.

Coś nie tak z frekwencją
     Na starcie mistrzostw pojawiła się cała krajowa czołówka naszych seniorów. Sześciu biathlonistów, czyli dokładnie tylu ile liczy nasza kadra narodowa oraz dziewięć biathlonistek, w tym siódemka pań z kadry narodowej seniorek. Nieco lepiej było z obsadą w kategoriach juniora i juniora młodszego, ale te ilości również nie powalają z nóg i nie napawają optymizmem. Czy za kilka lat będziemy mogli pasjonować się walką klubowych sztafet o medale mistrzostw Polski w kategorii seniorów, to już dzisiaj zależy od wielu czynników, wśród których do najistotniejszych należą;  niestety - finanse, praca z młodzieżą w małych ośrodkach biathlonowych, sprzęt oraz infrastruktura biathlonowa.
Klasyfikacja medalowa klubów
   Celowo nie będę podawał już nazwisk medalistów MP, bowiem już od wielu sezonów przewijają się te same  z niewielkimi tylko zmianami. Niektóre towarzyszą nam już od roku 2006, od Igrzysk w Turynie. Trenerów kadr, panów Tobiasa Torgersena i Mikolaja  Panitkinai czeka nie lada wyzwanie. Wszyscy oczekują od naszych kadrowiczów udanego sezonu oraz udanego startu w Igrzyskach Olimpijskich w Pyeong Chang. Dla wielu z nich będzie to już ostatnia Olimpiada w karierze – oby udana, może wreszcie zakończona  zdobyciem tego wymarzonego  medalu olimpijskiego, którego zdobycie będzie niezwykle trudne.
     Na pierwszym miejscu tego zestawienia z 7 medalami figuruje klub AZS-AWF Katowice. Najwięcej, bo aż 13 medali zdobyli biathloniści z Kościeliska, reprezentanci  BKS-WP Kościelisko ale to wystarczyło do zajęcia tylko trzeciego miejsca w tym rankingu. Na drugim miejscu uplasowali się biathloniści AZS-AWF z Wrocławia, którzy wywalczyli tylko 3 medale ale za to wszystkie złote. Na 4 pozycji uplasował się klub Melafir z Czarnego Boru, który dzięki bardzo dobrej postawie juniorów i juniorów młodszych, pokonał w tej  klasyfikacji BLKS Żywiec,  dla którego medale do tej klasyfikacji zdobywali jedynie etatowi reprezentanci kraju Magdalena Gwizdoń i Grzegorz Guzik.
1  AZS-AWF Katowice     -      medale       3   -   3   -  1
2  AZS-AWF Wrocław      -      medale       3   -   0   -  0
3  BKS-WP Kościelisko   -      medale       2   -   5   -  6
4  Melafir Czarny Bór      -       medale       2   -  1    -  2
5  BLKS Żywiec              -        medale      2   -   0   -   2
6 UKS Lider Katowice,  IKN Górnik Iwonicz,  MKS Duszniki   ex   medale    0   -   1   -   0