sobota, 9 lutego 2019

Memoriał Staszka Bodzka 2019

XVIII bieg narciarski – Memoriał Staszka Bodzka odbył się 9 lutego 2019 roku  na trasach narciarstwa biegowego w Opawie. Zawody te są  znakomitą promocją tras i szlaków narciarstwa biegowego  gminy Lubawka.  Już trzykrotnie nasz Team Sport- Fotopress uczestniczył w tych zawodach.
6 miejsce Katarzyny
W tym roku po kilkuletniej przerwie ponownie w biegu głównym wystartowała Katarzyna reprezentująca nasz Team Sport-Fotopress - zajmując  na dystansie 9 KM FT - 6 miejsce w czasie 34,10,67 min.
W zależności od wieku uczestników poszczególne biegi rozgrywano na dystansach o długości 100m, 1km, 2km, 3km i 5 kilometrów. Bieg główny odbył się  na dystansie 9km i rozegrany został jak zawsze stylem dowolnym ze startu wspólnego. Zwycięzcy poszczególnych biegów, kategorii  wiekowych i klasyfikacji rodzinnej otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

Historia skoczni narciarskiej w Lubawce

Memoriał Staszka Bodzka organizowany jest już po raz osiemnasty. Zawody te znane są w całej Polsce. Jednak patrząc z nieco innej perspektywy  na sporty zimowe w Lubawce to warto dopowiedzieć, że nie samymi biegami narciarskimi  Lubawka żyje. Nie wszyscy wiedzą, że w Lubawce  jest również skocznia narciarska mająca już 95 lat. Tak, to nie żart. Wybudowana została specjalnie  dla skoczków przygotowujących się do igrzysk olimpijskich w Garmisch-Partenkirchen w 1936 roku. Pierwszy międzynarodowy konkurs skoków rozegrany został  na niej w roku 1926. Wygrał go Norweg Blom Zeth, który skoczył 39,5 metra, ustanawiając jej pierwszy rekord.   Na tej skoczni  skakał  trzykrotny mistrz olimpijski Kamil Stoch oraz jego koledzy z kadry, Maciek Kot, Klimek Murańka, Janek Ziobro i Jakub Kot, który wraz z reprezentantem Czech -Antoninem Hajkiem są  rekordzistami tego obiektu. Skoczyli po 96 metrów. Na tej skoczni  skakał również Stanisław Marusarz.  W lutym 2016 roku po jej przebudowie uroczystego otwarcia nowego obiektu dokonał mistrz olimpijski z Saporro Wojciech Fortuna. Obecnie skocznia ma rozmiar HS-94m a punk konstrukcyjny wynosi  K-85.