poniedziałek, 4 marca 2019

43 Bieg Piastów - Jakuszyce

Dziewięć biegów, rekordowa frekwencja….

Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego 2019 zgromadził na starcie rekordową liczbę uczestników. Metę siedmiu „festiwalowych” biegów minęło 5 tysięcy 486 biegaczy. Niezliczone relacje medialne, publikacje i statystyki podają właśnie tę liczbę - 5486 uczestników. Moim zdaniem mylnie. Dlatego, ponieważ w ramach 43 Biegu Piastów odbyły się jeszcze oficjalnie dwa biegi dla dzieci: Bieg Zuchów i Bieg Przedszkolaka. Biegi te ukończyło 160 dzielnych maluchów.  W moich  statystykach z tegorocznego  Festiwalu Biegów Narciarskich  odnotowuję skrupulatnie ten fakt nie pomijając żadnego z biegów. Start tych sympatycznych maluchów w tak wielkiej imprezie był dla nich samych i ich rodziców wielkim przeżyciem.  Wielu z nich zapewne spróbuje w przyszłości swoich sił w sporcie wyczynowym. Może w tej niewielkiej grupce dzieciaków ścigających się na Polanie Jakuszyckiej należy już wypatrywać  następców naszych mistrzów - Justyny Kowalczyk czy Józefa Łuszczka.

Od Wyprawy Polarnej Zuchów do 30-tki stylem dowolnym

W latach 2003 i 2004 zaliczyłem dwa swoje najlepsze starty w Biegu Piastów. W pierwszym z nich zająłem 8 miejsce na dystansie 10 km, najwyższe w swoich startach tej imprezy. Rok później ukończyłem sprinterską „dychę” na 10 miejscu  w czasie 28 minut i 4 sekund. Wynik ten  jest moim najlepszym czasem uzyskanym na tym dystansie. Dokładnie wtedy córka Katarzyna rozpoczynała swoją przygodę z Biegiem Piastów, debiutując startami właśnie w Wyprawach Polarnych Zuchów. W drugim starcie w 2003 roku zajęła 3 miejsce. Rok później ukończyła w czołówce XI Bieg Karkonoski.  Cztery lata później zadebiutowała w 33 Biegu Piastów startując na dystansie 26 km. W następnych latach z powodzeniem zaliczała kolejne starty w Biegu Piastów ale już na krótkich dystansach  8 i 10 km zajmując  wysokie 10,11 i 12 miejsca oraz 6 miejsce w Nocnej Dziesiątce. Startowała już w ośmiu Biegach Piastów zaliczając 10 startów.  Jest czterokrotną mistrzynią Polski Amatorów PZN w biegach narciarskich. W ramach tych mistrzostw zdobywała jeszcze medale: srebrny i brązowy. W sezonie 2009/10 zajęła 1 miejsce w cyklu zawodów Salomon Nordic Sunday. Dwa lata później zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej tego cyklu. Kontuzja odniesiona przed jubileuszowym 40 Biegiem Piastów spowodowała kilkuletnią przerwę w startach.
Powrót na trasy Biegu Piastów - wygrana wśród księgowych
   Po trzech latach powróciliśmy do Jakuszyc. Powróciliśmy tym razem w nowym, odmienionym stylu. Dziesiąty, jubileuszowy start Katarzyny w Biegu Piastów był jej pierwszym, debiutanckim  biegiem  stylem dowolnym. Popularną  „łyżwą”  przebiegła  dystans 30 kilometrów  w czasie 2 godzin, 29 minut i 41 sekund, zajmując 28 miejsce.  Za zwycięstwo w klasyfikacji branżowej „KSIĘGOWI” otrzymała pamiątkowy puchar, dyplom oraz upominki ufundowane przez  Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, członka IFAC (Międzynarodowej Federacji Księgowych).  Po raz pierwszy, oficjalnie w Biegu Piastów, zaprezentował się nasz klub „Team Sport-Fotopress” reprezentowany przez Katarzynę. Również po raz pierwszy  nasza  Agencja Dziennikarska Sport-Fotopress była w gronie 80 akredytowanych dziennikarzy, dzięki czemu wraz z żoną Elżbietą mogliśmy swobodnie z kilku miejsc na trasie oraz z linii startu i mety przeprowadzić obszerną  fotorelację z tego wydarzenia. Edward Świeca