poniedziałek, 30 stycznia 2017

Mistrzostwa Europy w Biathlonie - Duszniki Arena 2017

W dniach 23 -29 stycznia Duszniki Zdrój były stolicą europejskiego biathlonu. Otwarta formuła Mistrzostw Europy w biathlonie spowodowała, że na starcie mistrzostw oglądaliśmy także zawodników z Brazylii, Mongolii, Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz  Australii. Ogółem o medale walczyło  297 biathlonistów z 31 krajów w 5 konkurencjach: biegu indywidualnym, sprincie, biegu pościgowym oraz w supermikście i sztafecie mieszanej.

Mistrzostwa Europy na nowym obiekcie
   Odgrywano tylko trzy hymny państwowe… Rosji, Ukrainy i Bułgarii. To właśnie biathloniści tych krajów zdominowali tegoroczne mistrzostwa.  Bezkonkurencyjni byli Rosjanie których łupem padło aż 13 medali - 6 złotych, 4 srebrne i 3 brązowe. Drugie miejsce w klasyfikacji medalowej przypadło reprezentantom Ukrainy  z 4 medalami, złotym, srebrnym i dwoma brązowymi. Po jednym medalu w każdym kolorze wywalczyli reprezentanci  Bułgarii i to zapewniło im zajęcie trzeciego miejsca w klasyfikacji.  Medale zdobywali jeszcze Norwegowie – dwa srebrne oraz  biathloniści z Polski i Litwy, po jednym krążku brązowym.
  Gwiazdy Mistrzostw Europy… po cztery medale w tym 3 złote zdobyli Rosjanie Iryna Staryh i Aleksander Łoginow. Cztery krążki wywalczyła także Swietłana Slepcowa, ale tylko jeden złoty. Komplet  medali, złoty, srebrny i brązowy dołączyła do swojej kolekcji złota medalistka olimpijska z Soczi, Ukrainka Julia Dżyma.

Krystyna i Grzegorz Guzikowie
   Brąz  Guzików… wreszcie,  po kilku dniach oczekiwań,  w ostatnim dniu mistrzostw kibice doczekali się medalu dla Polski. Po wspaniałym biegu i niezłym strzelaniu na najniższym stopniu podium stanęli reprezentanci Polski.  Małżeństwo  Krysia i Grzegorz Guzikowie zdobyli brązowe medale w pojedynczej  sztafecie mieszanej. Dla Krystyny medal ten jest kolejnym krążkiem uzupełniającym bogatą kolekcję naszej biathlonistki. Już za rok podczas igrzysk w Pjongczang będzie miała ostatnią szansę w karierze aby swój dorobek medalowy uzupełnić o ten brakujący medal, najcenniejszy dla każdego sportowca -  medal igrzysk olimpijskich. Dla Grzegorza  medal wywalczony w Dusznikach jest dopiero drugim krążkiem w karierze. Pierwszy, także brązowy  zdobył w ubiegłym sezonie w Oteppie podczas Mistrzostw Świata w  biathlonie letnim  w sztafecie mieszanej na nartorolkach.