poniedziałek, 13 listopada 2023

Kursokonferencja PZN – Szczyrk 2023

 

    Po trzy letniej przerwie, najpierw spowodowanej epidemią koronawirusa a później vacatem na stanowisku dyrektora sportowego PZN po odejście na emeryturę Marka Siderka  zostały wznowione przedsezonowe szkolenia dla trenerów i instruktorów narciarstwa. Konferencję otworzyli prezes PZN Adam Małysz, vice prezes PZN Stanisław Szymanik oraz nowy dyrektor sportowy PZN Tomasz Grzywacz. Tematami dominującymi tegorocznej konferencji były  seminaria, prezentacje, panel dyskusyjny, zajęcia na hali sportowej oraz zajęcia w terenie na nartorolkach.

Strategia rozwoju biegów narciarskich w Polsce – kadra juniorów


   Podczas krótkiej  konferencji prasowej w której udział wzięli członkowie zarządu PZN wspólnie ze szwedzkim trenerem-koordynatorem projektu Martinem Perssonem oraz trenerem głównym kadry narodowej juniorów Kamilem Fundaniczem, przedstawiono  główne założenia, plany szkoleniowe / model szwedzki /  oraz strategię rozwoju biegów narciarskich kadr juniorskich i młodzieżowych na najbliższe lata. Zaprezentowano również pozostałych trenerów sztabu szkoleniowego kadr narodowych. To byli biegacze -  Andrzej Leśnik, Kacper Antolec, Jan Antolec, Arkadiusz Posiadała,  Mateusz Wantulok, Paweł Klisz oraz Dawid Brill szef serwisu.

Ostatnim tematem pierwszego dnia kursokonferencji było omówienie szczególnych przypadków urazowości w biegach narciarskich oraz co się z tym wiąże, zobrazowanie aktualnego systemu sprawowania opieki medycznej w PZN oraz  przybliżenie istotnej sprawy jaką jest żywienie około wysiłkowe u sportowców oraz  postepowanie w przypadkach zaburzeń żywieniowych.

Kolejne dwa dni szkoleń obejmowały tematy powiązane już ściśle z treningiem sportowym. Dominowały  zagadnienia dotyczące  opracowywania  prawidłowych schematów i kształtowania prawidłowych postaw ciała w omawianych technikach biegowych, zarówno  stylem klasycznym jak  i dowolnym.  Odbyły się pokazy ćwiczeń imitacyjnych. Szczegółowo omawiano i dyskutowano na temat różnorodności  form doskonalenia technik biegu i metod związanych z kształtowaniem i utrwalaniem prawidłowych nawyków. Jak zaznaczył trener kadry Kamil Fundanicz - " nie można od razu w stu procentach wszystkiego naprawić, ale można w stu przypadkach poprawić coś chociaż w jednym procencie. A to już wiele " !!! 

Omówienie kontrowersyjnego FIS-owskiego przepisu o zasadach dotyczących zakazu używania smarów fluorowych w zawodach sportowych i wprowadzonych w związku  z tym zakazem  procedurach i kontrolach sprzętu wywołało gorącą dyskusję wśród zgromadzonych trenerów mających w tym temacie swoje oczywiste, negatywne zdanie. 

           PREZENTACJA  INWESTYCJI  INFRASTRUKTURALNEJ  NA  KUBALONCE

Galeria:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz